Комплексна дисципліна: Історико-філологічні студії. Ч.3: Українська мова й основи наукового дискурсу

Освітня програма: Класична філологія та англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Комплексна дисципліна: Історико-філологічні студії. Ч.3: Українська мова й основи наукового дискурсу
Код дисципліни
ННД.05
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 1. Вільно спілкуватися з професійних питань із фахівцями та нефахівцями державною та іноземною мовами усно й письмово, використовувати їх для організації ефективної міжкультурної комунікації. ПРН 10. Знати норми літературної мови та вміти їх застосовувати у практичній діяльності. ПРН 11. Знати принципи, технології і прийоми створення усних і письмових текстів різних жанрів і стилів державною, класичними та іноземною мовами. ПРН 12. Аналізувати мовні одиниці, визначати їх взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють. ПРН 20. Знати греко-латинський субстрат сучасної наукової термінології, володіти метамовою наукового опису та використовувати її в ситуаціях професійної комунікації.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів: Вступ до мовознавства, Сучасна українська мова, Стилістика української мови. 2. Знання базових лінгвістичних понять щодо функцій мови, стилістики, норм української літературної мови. 3. Володіння елементарними навичками моделювання текстів в усній та писемній формах, формулювання власної думки, уявлення про мову як особливу знакову систему та інструмент комунікації.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомити студентів із теоретичними питаннями про поняття наукового дискурсу, становлення, розвиток і функціонування наукового стилю сучасної української літературної мови та сформувати практичні вміння й навички аналізувати та створювати наукові тексти різних жанрів. У межах дисципліни поглиблюються та систематизуються знання студентів про поняття наукового дискурсу, науковий стиль української літературної мови, його специфіку, функції та мовні ознаки. Основну увагу зосереджено на теоретичному аналізі проблемних питань, проведенні наукових дискусій, аналізі текстів наукового стилю, самостійному створенні різножанрових наукових текстів. Навчальна дисципліна «Українська мова й основи наукового дискурсу» є складовою частиною освітньо-професійної програми підготовки фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр».
Рекомендована та необхідна література
1. Бацевич Ф.С. Основи комунікативної лінгвістики: підручник. Київ: Академія, 2004. 344с. 2. Голик С.В. Науковий дискурс: основні напрями дослідження. Сучасні дослідження з іноземної філології: збірник наукових праць. Випуск 14. Ужгород: ПП “Аутдор-Шарк”, 2016. С.45 – 48. 3. Калєтнік А.А. Українська наукова мова: посібник: ВПЦ «Київський університет», 2012. 310 с. 4. Селіванова О.О. Сучасна лінгвістика: термінологічна енциклопедія. Полтава: Довкілля, 2006. 5. Семеног О.М. Культура наукової української мови: навч. посіб. К., 2010. 6. Серажим К.С. Текстознавство: підручник. ВПЦ «Київський університет», 2012. 527 с. 7. Холявко І.В. Культура наукової мови. Глухів: Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка, 2016.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усього навчального курсу. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну та самостійну роботу. Усі види робіт за семестр мають у підсумку: - у максимальному вимірі 75 балів, - у мінімальному вимірі 40 балів. За умови, якщо студент набрав менше 60 балів та/або хоче підвищити свій результат, то пише підсумкову контрольну роботу, яка оцінюється: - у максимальному вимірі 25 балів, - у мінімальному вимірі 20 балів. Для студентів, які упродовж семестру пропускали заняття з поважних причин, для одержання заліку необхідно обов’язково відпрацювати пропущені теми в письмовій формі та здати/надіслати їх електронною поштою викладачу. Детальний опис форм, критеріїв та організації оцінювання наведено у робочій поограмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології.
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра стилістики та мовної комунікації
Навчально-науковий інститут філології