Теорія формальних граматик

Освітня програма: «Прикладна (комп’ютерна) лінгвістика та англійська мова»

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Теорія формальних граматик
Код дисципліни
ННД 11.05
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 3. Організовувати процес свого навчання й самоосвіти. ПРН 22. Знати базовий математичний понятійний апарат та математичні методи фундаментальних розділів математики та використовувати їх у спеціалізованих завданнях комп’ютерної лінгвістики. ПРН 24. Знати і застосовувати на практиці фундаментальні концепції, парадигми і основні принципи функціонування мовних, інструментальних і обчислювальних засобів інженерії програмного забезпечення. ПРН 29. Знати і застосовувати методи розробки алгоритмів, конструювання програмного забезпечення та структур даних і знань.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають опанувати курси: дискретна математика, математична логіка та основи програмування; знати теоретичні основи теорії автоматів та теорії множин. Вміти володіти техніками роботи з регулярними виразами, елементарними навичками математичного та комп’ютерного моделювання лінгвістичних явищ.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – опанування теорії формальних граматик та отримання досвіду по аналізу типів граматик, що використовуються для визначення синтаксичної структури як формальних так і природних мов. Освоєння алгоритмів аналізу ряду типів граматик надає студенту новий напрямок у проведенні як теоретичних, так і практичних досліджень структур формальних та неформальних мов.
Рекомендована та необхідна література
М.С. Нікітченко. Теорія програмування. Частина 1. Навчальний посібник. – Ніжин. Видавництво НДУ імені М.В. Гоголя, 2010.– 119 с. В.В. Волохов, Б.І. Бойко, В.Ф. Кузенко, С.С. Шкільняк. Методичні рекомендації до лабораторного практикуму побудови мовних процесорів з курсу „Системне програмування” – К. Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2001. – 52 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання семестрової роботи: 1. Усна відповідь, бліц-опитування, контрольні роботи: РН 1.1-1.3, 2.1-2.2, 3.1 –3.2 30/50 балів. 2. Доповідь (презентація): РН 2.1 - 2.2, 3.1-3.2, 4.1-4.2 – 6/10 балів. (5 балів за підготовку +5 бали за захист). Підсумкове оцінювання: Іспит у письмовій формі: РН1.1-1.3, 2.1-2.2, 3.1-3.2 – 24/40 балів. Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усього навчального курсу. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (яка синтезує й самостійну роботу з опрацювання теоретичного матеріалу для підготовки до аудиторної: поточне оцінювання, контрольні роботи у вигляді тестових завдань, захист презентації) та за самостійну роботу (підготовка презентації, виконання лабораторної роботи).
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Теорії та технології програмування
Факультет комп'ютерних наук та кібернетики