Бази даних і бази знань

Освітня програма: «Прикладна (комп’ютерна) лінгвістика та англійська мова»

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Бази даних і бази знань
Код дисципліни
ННД 10.02
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 7. Розуміти основні проблеми філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів, зокрема інноваційних міждисциплінарних підходів прикладної (комп’ютерної) лінгвістики та інформаційних технологій, і пояснювати їх взаємозв’язок у цілісній системі міждисциплінарних знань. ПРН 23 . Знати основні процеси, фази та ітерації життєвого циклу програмного забезпечення. ПРН 28. Вміти розробляти людино-машинний інтерфейс. ПРН 29. Знати і застосовувати методи розробки алгоритмів, конструювання програмного забезпечення та структур даних і знань. ПРН 30. Мотивовано обирати мови програмування та технології розробки для розв'язання завдань створення і супроводження програмного забезпечення автоматичних лінгвістичних систем. ПРН 31. Знати та вміти застосовувати інформаційні технології обробки, зберігання та передачі даних.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати базові поняття основ програмування та об’єктно-орієнтованого програмування, математичної логіки і теорії алгоритмів, а також теорії множин. - Вміти володіти техніками та методиками роботи із даними різного типу.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – закласти термінологічний фундамент, навчити студентів основам проектування баз даних та особливостям їх експлуатації, основам баз знань з урахуванням сучасного стану та прогнозу розвитку інформаційних систем. Дисципліна «Бази даних і бази знань» дозволяє студентам ознайомитись з основні концепціями та принципами організації баз даних і баз знань та навчитись проектувати концептуальну модель даних конкретної предметної області.
Рекомендована та необхідна література
1. І.О. Завадський. Основи баз даних. Навчальний посібник. – К.: вид. І.О. Завадський, 2011. – 192 с. 2. Практикум для лабораторних робіт з курсу баз даних на основі MS Access 2003. Упоряд. А.В. Анісімов, В.В. Зубенко, О.П. Кулябко. – ВПЦ «Київський університет», 2007. – 192 с. 3. Субботін С. О. Подання й обробка знань у системах штучного інтелекту та підтримки прийняття рішень: Навчальний посібник. — Запоріжжя: ЗНТУ, 2008. — 341 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські та лабораторні заняття, самостійна робота. Види робіт: Усна відповідь. Доповнення. Контрольна робота. Лабораторна робота. Підготовка презентації (доповідь). Захист презентації.
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання семестрової роботи: 1. Усна відповідь, доповнення, контрольні роботи: РН 1.1-1.3, 2.1-2.2, 3.1 –3.2 30/50 балів. 2. Доповідь (презентація): РН 2.1 - 2.2, 3.1-3.2, 4.1-4.2 – 6/10 балів. (5 балів за підготовку +5 бали за захист). 3. Лабораторна робота: РН 2.1 - 2.2, 3.1-3.2, 4.1-4.2 – 24/40 балів. (35 балів за підготовку +5 бали за захист). Підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкового оцінювання (іспиту). Семестрову підсумкову оцінку формують бали, отримані студентом у процесі виконання вказаних видів і форм навчання та отримані на іспиті. Максимальний розподіл здійснюється за таким алгоритмом: 60 балів (60 %) – семестровий контроль і 40 балів (40 %) – іспит.
Мова викладання
Українська