Хімія грунтів

Освітня програма: Хімія (Магістр)

Структурний підрозділ: Хімічний факультет

Назва дисципліни
Хімія грунтів
Код дисципліни
ВБ.2.04
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Р1. Знати та розуміти наукові концепції та сучасні теорії хімії, а також фундаментальні основи суміжних наук. Р2. Глибоко розуміти основні факти, концепції, принципи і теорії, що стосуються предметної області, опанованої у ході магістерської програми, використовувати їх для розв’язання складних задач і проблем, а також проведення досліджень з відповідного напряму хімії. Р3. Застосовувати отримані знання і розуміння для вирішення нових якісних та кількісних задач хімії. Р6. Знати методологію та організації наукового дослідження. Р9. Збирати, оцінювати та аналізувати дані, необхідні для розв’язання складних задач хімії, використовуючи відповідні методи та інструменти роботи з даними. Р10. Планувати, організовувати та здійснювати експериментальні дослідження з хімії з використанням сучасного обладнання, грамотно обробляти їх результати та робити обґрунтовані висновки. Р13. Аналізувати наукові проблеми та пропонувати їх вирішення на абстрактному рівні.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
З метою кращого засвоєння навчального матеріалу дисципліни, студенти повинні успішно опанувати курси з «Неорганічної хімії», «Аналітичної хімії», «Колоїдної хімії», та «Фізичних методів дослідження неорганічних сполук», «Спектроскопію неорганічних сполук», «Статистичних методів дослідження», окремих розділів фізики, математики і органічної хімії. Студент повинен вміти проводити аналітичний експеримент та інтерпретувати отримані результати. Володіти навичками пошуку наукової інформації та перекладу з англійської мови.
Зміст навчальної дисципліни
У програмі дисципліни основна увага приділяється ознайомленню із хімією ґрунтів, розгляду сучасних міжнародних методик по дослідженню грунтів різного цільового призначення за системами USDA (U.S. Departament of Agriculture) та EUSO (EU Soil Observatory). Особлива увага приділяється вмінням практичного використання теоретичних знань і практичних навичок з різних видів аналітичної, неорганічної та фізичної хімії при дослідженні як стандартних параметрів, так і пріоритетних забруднюючих речовин природного та антропогенного походження. Розглядаються сучасні нормативні документи міжнародних агенцій з контролю та моніторингу за станом ґрунтів. Під час проходження курсу студенти проходять лабораторний курс, який є невід’ємним доповненням до опанування практичними знаннями і проводять дослідження ґрунту в сертифікованій аналітичній лабораторії по дослідженню грунтів.
Рекомендована та необхідна література
1. Soil Sampling and Methods of Analysis. Second Edition. Edited by Carter M.R., Gregorich E.G. CRC.2008.-1224 c. 2. Гнатенко О.Ф., Капштик М.В., Петренко Л.Р., Вітвицький С.В. Ґрунтознавство з основами геології. Навчальний посібник. К.:Оранта.-2005.-648 с. 3. О. В. Іщенко, В. М. Михальчук, Н. І. Біла, С. В. Гайдай, О. В. Білий, Статистичні методи у хімії, Донецьк ДонНУ 2012, 229 с 4. William Bleam, Soil and Environmental Chemistry, Second edition, Academic Press, Elseiver, 2017, 573 pp. 5. Ronald Bailey, Herbert Clark, James Ferris, Sonja Krause, Robert Strong Chemistry of the Environment, Elsevier Inc. 2002, 805 pp. 6. George W. Latimer. Official Methods of Analysis of AOAC International, 19th Edition, Edited by Gaithersburg, Md , 2012, volume 1, 2. 7. Chemistry of Atmospheres: An Introduction to the Chemistry of the Atmospheres of Earth, the Planets, and Their Satellites. Oxford University Press; Subsequent edition, 2000, 808-pp.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції (із застосуванням комп’ютерних презентацій), лабораторний курс, семінарські заняття та самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Модульні контрольні роботи (письмові)+бліц-опитування на лекціях (письмові)+ домашні контрольні роботи =100 балів
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

КАТЕРИНА ЄВГЕНІВНА ГУБІНА
Кафедра неорганічної хімії
Хімічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра неорганічної хімії
Хімічний факультет