Ранній Всесвіт

Освітня програма: Астрофізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Ранній Всесвіт
Код дисципліни
ВБ1.1
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Студент повинен знати основні поняття, необхідні для опису релятивівстських систем; базовий математичний апарат загальної теорії відносності (ЗТВ); обґрунтування основних положень ЗТВ та її узагальнень, методи опису та обчислення спостережуваних величин у викривленому просторі-часі. Також студент повинен орієнтуватися в основних методах опису космологічних ефектів, мати уявлення про базові космологічні параметри, методи визначення та перспективи космологічних досліджень. Студент повинен логічно і послідовно формулювати основні фізичні принципи та закони, які визначають характеристики космологічних явищ, а також релятивістських позагалактичних об’єктів; визначати області застосування основних космологічних моделей; розв’язувати типові задачі, пов'язані з матеріалом, що вивчається.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Викладення матеріалу базується на курсах загальної астрономії, космології, астрофізики, теоретичної фізики, математичного аналізу, аналітичної геометрії, диференціальних рівнянь та математичної фізики.
Зміст навчальної дисципліни
Предмет навчальної дисципліни " Ранній Всесвіт " – це властивості Всесвіту на космологічних масштабах, а також космологічні та інші об’єкти, що потребують застосування релятивістської теорії. Завданням цієї навчальної дисципліни є отримання знань про модель космологічного розширення з холодною темною матерією та космологічною сталою, проблеми, що тут виникають, а також систематизація та поглиблення знань з загальної теорії відносності та деяких її можифікацій, зокрема, в плані ознайомлення з сучасними методами дослідження.
Рекомендована та необхідна література
1. В.І.Жданов. Вступ до теорії відносності. К., Київський університет, 2008. 2. Яцків Я.С., Александров О.М., Вавилова І.Б., Жданов В.І., Кудря Ю.М., Парновський С.Л., Хміль С.В., Федорова О.В. Загальна теорія відносності: перевірки подовжуються. К., "Академперіодика", 2005. 3. Александров А.Н., Вавилова И.Б., Жданов В.И., Жук А.И., Кудря Ю.Н., Парновський С.Л., Федорова Е.В., Яцків Я.С. Общая теория относительности: признание временем К.: “Наукова Думка”, 2015. 4. Л.Д.Ландау, Е.М.Лифшиц. Теория поля. М., Наука, 1967. 5. С. Вейнберг. Гравитация и космология. - М.: Мир, 1975. 6. Д.С. Горбунов, В.А.Рубаков. Введение в теорию горячей Вселенной. ИЯИ РАН, 2007. 7. А.Лайтман, В.Пресс, Р.Прайс, С.Тюкольски. Сборник задач по теории относительности и гравитации. М., Мир, 1979. 8. Ф. Дж. Э. Пиблз. Структура Вселенной в больших масштабах. М., Мир, 1983. 9. П.В. Блиох, А.А. Минаков. Гравитационные линзы. – К.: Наук. Думка, 1989.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи викладання: лекції та семінари. Методи оцінювання: контрольні та тестові роботи; активність на лекціях; домашні завдання. Підсумкова оцінка формується на основі семестрового оцінювання (60%) та екзамену (40%).
Методи та критерії оцінювання
Система контролю знань та умови складання іспиту. Навчальна дисципліна " Ранній Всесвіт" оцінюється за модульно-рейтинговою системою. Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100 - бальною шкалою. Форми поточного контролю: оцінювання результатів захисту домашніх самостійних завдань та контрольних робіт. При виставленні балів за модульний контроль враховуються: якість виконання робіт; знання та розуміння матеріалу відповідної теми; ступінь активності студента та якість засвоєння матеріалу при виконанні і захисті робіт, під час розв’язку задач; при поточному контролі. Протягом семестру передбачено проведення двох письмових модульних контрольних робіт з лекційного матеріалу. За першу та другу модульну контрольну роботу нараховується максимум по 20 балів. За активну роботу протягом семестру студенту може бути додатково нараховано до 20 балів. Максимальна кількість балів, яка може бути нарахована студенту протягом семестру – 60 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни