Глобалізація економіки та регіоналізм

Освітня програма: Міжнародна економіка (освітньо-наукова, маг)

Структурний підрозділ: Економічний факультет

Назва дисципліни
Глобалізація економіки та регіоналізм
Код дисципліни
ОК 08
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
1.1.Знати природу, віхи та тенденції розвитку глобалізації економіки, економічних систем; механізм функціонування глобальної та регіональних економічних систем, їх принципи, методи та форми організації. 1.2.Вміти визначати характеристики функціонування міжнародних ринків в умовах глобалізації; аналізувати ефективність економічних рішень, запропонованих урядом чи міжнародними організаціями, намагаючись досягти стабільності в національній економічній системі; використовувати методи організації та аналізу інформації для виявлення закономірностей функціонування міжнародної економічної системи 1.3. Продемонструвати критичне осмислення економічних передумов грошових та фінансових криз у XX- XXI століттях; забезпечити продумане прийняття рішень на основі мети та особливостей діяльності міжнародних установ
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Здатність проводити дослідження на відповідному рівні Здатність визначати ключові тренди соціально-економічного та людського розвитку Здатність визначати ключові тренди соціально-економічного та людського розвитку Здатність застосовувати науковий підхід до формування та виконання ефективних проєктів у соціально-економічній сфері Здатність до розробки сценаріїв і стратегій розвитку соціально-економічних систем
Зміст навчальної дисципліни
Програма навчальної дисципліни складається з двох змістових модулів: Модуль 1. «Теоретичні засади глобальних досліджень» в якому розглядаються сутність, структура, особливості та тенденції процесів глобалізації та регіоналізації економічної системи; Модуль 2. «Сучасний стан, проблеми та перспективи глобальної економіки» в якому розглядаються особливості розподілу переваг та недоліків глобалізації, вивчаються заходи протидії негативним наслідкам, запропоновані науковцями та практиками для вирішення основної проблеми - нерівномірності розподілу витрат. Зміст дисципліни розкривається в наступних темах: глобалізація в системі понять міжнародної економіки; сучасна методологія глобалізації; школи та міждисциплінарний статус глобалістики; цивілізаційні виміри глобальних економічних процесів; становлення глобальної економіки; суперечності та дуалізм сучасного етапу глобалізації; парадоксальна природа глобальних трансформацій; альтерглобалізм та його форми; прогнозні сценарії глобального розвитку; регулятивні механізми глобальної економіки; міжнародні стратегії глобалізації; форми та прояви економічного регіоналізму.
Рекомендована та необхідна література
1. Грошова глобалізація. Історіософський трактат з питань геоекономічного поширення грошових відносин : монографія О.М. Шаров; НАН України, ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України». – К., 2020. – 680 с. 2. Глобальна економіка: навч. посіб. / [Д.Г. Лук'яненко та ін.]; за ред. д-ра екон. наук, проф. Д. Г. Лук'яненка; ДВНЗ "Київ. нац. екон. ун-т ім. Вадима Гетьмана". Київ: КНЕУ, 2017. 164 с. 3. Липов. В.В. Глобальна економіка: навчальний посібник. В.В. Липов. К.: Центр учбової літератури, 2021. 439с. 4. Історичні детермінанти включення України в систему міжнародних економічних відносин: монографія. В.В. Небрат, Н.О. Горін та ін. ; за ред. д.е.н. В.В. Небрат ; НАН України, ДУ «Ін-т екон. та прогнозув. НАН України». К., 2021. 528 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
опитування, самостійні роботи, модульна контрольна робота
Методи та критерії оцінювання
Контроль за виконанням самостійної роботи студентами здійснюється за допомогою електронних засобів. Студенти мають обрати собі тему для підготовки презентації для виконання завдання самостійної роботи. Викладач оцінює реферат та презентацію в категоріях «відмінно» (тема розкрита глибоко, автономно, з достатньою кількістю посилань на літературні джерела та власну ґрунтовну аргументацію), «добре» (тема достатньо розкрита, проте є недоопрацьовані аспекти), «задовільно» (тема розкрита без належної аргументації, поверхово), «незадовільно» (тема не розкрита). Викладач повідомляє студенту, чи зараховані його реферат та презентація. Якщо не зараховані, викладач вказує недоліки та вимоги щодо доопрацювання. - підсумкове оцінювання у формі іспиту максимальна оцінка 40 балів, рубіжна оцінка – 24 бали. Іспит проходить у письмовій формі, складається з теоретичного питання, тестів, категорій, творчого завдання.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни