Методи ґрунтознавчих досліджень

Освітня програма: Ґрунтознавство, управління земельними ресурсами та територіальне планування

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Методи ґрунтознавчих досліджень
Код дисципліни
ВБ 2.7
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Р07. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку педосфери. Р08. Обґрунтовувати вибір та використовувати польові та лабораторні методи для аналізу природних та антропогенних систем і об’єктів. Р09. Вміти виконувати дослідження педосфери за допомогою кількісних методів аналізу. Р11. Впорядковувати і узагальнювати матеріали польових та лабораторних досліджень. Р13. Уміти доносити результати діяльності до професійної аудиторії та широкого загалу, робити презентації та повідомлення.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування таких навчальних дисциплін як «Вступ до ґрунтознавства», «Фізика ґрунту», «Хімія ґрунту», «Генезис та морфологія ґрунтів». 2) володіння елементарними навичками ґрунтознавчих досліджень.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна складається з двох змістових модулів. Перший змістовий модуль присвячений методиці та методології ґрунтознавчих досліджень. Розглядаються загальні принципи ґрунтознавчих досліджень, особливості ґрунту як об’єкта дослідження, методологічні підходи до вивчення ґрунтів, включаючи типові проблеми при вивченні ґрунтів та джерела інформації про них; характеристика польових та лабораторних методів досліджень у ґрунтознавстві (профільно-генетичний, морфологічний, порівняльно-географічний, порівняльно-історичний, екологічний, картографічний, аерокосмічний, радіоізотопний, фізичний, хімічний, фізико-хімічний, метод моделювання, ґрунтових монолітів, вегетаційних сосудів, ґрунтових витяжок). Також досліджуються елементний склад і хімічні властивості ґрунтів та методи їх визначення. У другому змістовому модулі продовжується вивчення лабораторно-аналітичних методів дослідження ґрунтів. У загальних рисах характеризуються методи визначення фізичних властивостей ґрунту, ґрунтової вологи і водного режиму, гумусового стану ґрунту, газової фази ґрунтів та їх повітряних властивостей, а також методи визначення міграції речовин у ґрунтах. Окрему увагу приділено методам вивчення ґрунтового покриву та застосування географічних інформаційних систем у ґрунтознавчих дослідженнях.
Рекомендована та необхідна література
1. Гаськевич В., Підвальна Г. Лабораторно-аналітичні роботи з ґрунтознавства. – Л.: ВЦ ЛНУ імені Івана Франка, 2006. – 96 с. 2. Наконечний Ю. І. Практикум з ґрунтознавства і географії ґрунтів. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2013. – 374 с. 3. Практикум з ґрунтознавства: Навчальний посібник / За ред. Д. Г. Тихоненка. – Х.: Майдан, 2009. – 448 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття
Методи та критерії оцінювання
Доповіді, виконання практичних та самостійних робіт, модульні контрольні роботи, залік
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Сергій Петрович Дорошкевич
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет