Технології мобільної соціальної роботи
Освітня програма: Соціальна робота бак
Структурний підрозділ: Факультет психології
Назва дисципліни
Технології мобільної соціальної роботи
Код дисципліни
ВБ.5.01
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПР3. Ідентифікувати, формулювати і розв’язувати завдання у сфері соціальної роботи, інтегрувати теоретичні знання та практичний досвід. ПР5. Теоретично аргументувати шляхи подолання проблем та складних життєвих обставин, обирати ефективні методи їх вирішення, передбачати наслідки. ПР19. Виявляти сильні сторони та залучати особистісні ресурси клієнтів, ресурси соціальної групи і громади для розв’язання їх проблем, виходу із складних життєвих обставин. ПР23. Конструювати процес та результат соціальної роботи в межах поставлених завдань, використовувати кількісні та якісні показники, коригувати план роботи відповідно до результатів оцінки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати:
- - Соціально-психологічні особливості клієнтських груп, які проживають/перебувають на вулиці;
- - Систему соціальних організацій, які можуть надавати допмогу клієнтам;
- - Алгоритм надання допомоги безпритульним дітям;
Вміти:
- - Встановлювати контакт з клієнтськими групами;
- - Відповідально ставитися до прийняття професійних рішень;
- Володіти:
- - Навичками проведення опитування клієнтів;
- - Навичками розробки соціальних заходів.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна передбачає формування професійних навичок при здійсненні мобільної соціальної роботи. Під час вивчення курсу мобільна соціальна робота розглядається з двох точок зору: як одна із перших форм соціальної роботи – вулична, та як один із новітніх підходів до розуміння роботи – мобільна, така, що не обмежуються кабінетами та установами.
Студенти вивчають особливості кожного з підходів вивчають їх переваги та недоліки, ознайомлюються зі світовими практиками впровадження технологій мобільної соціальної роботи у життя, досліджують з якими категоріями клієнтів вона може ефективно застосовуватися.
Також під час вивчення курсу студенти ознайомлюються із інструментами мобільної соціальної роботи, та у тренувальному середовищі набувають навички їх реалізації. Це забезпечується шляхом тренувальної розробки програми мобільної соціальної роботи з певною клієнтською групою чи по вирішенню конкретної соціальної проблеми, та подальшої реалізації окремих етапів цієї програми на практиці.
Рекомендована та необхідна література
1. Laredo, E., Hill, D. First and last and always: Streetwork as a methodology for radical community social work practice. Critical and Radical Social Work. 2018. №7 (1). Р. 25–41.
2. Sery, A., Weiss-Gal, I. Social Work Senior Managers as Street-Level Policymakers. The British Journal of Social Work. 2021. DOI: 10.1093/bjsw/bcab191.
3. Vasylenko, O., Grach, Y., Gudz, T., Romanovska, L., & Kravchyna, T. Analysis of the Formation of Personal and Professional Qualities of Future Social Workers for Street Social Work. Revista Romaneasca pentru Educatie Multidimensionala, 2019. №11 (4), Р. 288-303.
4. Мунтян І. В. Дитяча безпритульність як субкультура в сучасному українському суспільстві: дис. …к-та соціол..н.: 22.00.04. Одеса. 2017. 237 с.
5. Технології соціальної роботи і соціальної допомоги в умовах трансформаційного періоду: навчально-методичний посібник / за заг. ред. А. О. Поляничко, А. В. Кирилюк. Суми : ФОП Цьома, 2020. 336 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, самостійна робота, групове обговорення, навчальна гра, перегляд навчальних відео
Методи та критерії оцінювання
Написання критичного есе, проходження опитування, участь у груповій роботі, підготовка плану заходів з мобільної соціальної роботи для визначеної групи клієнтів, підсумкове есе.
Оцінювання упродовж семестру: написання критичних есе або письмових робіт – до 7 балів, усні відповіді на семінарах, групова робота – до 5 балів, підготовка плану заходів з мобільної соціальної роботи для визначеної групи клієнтів − до 20 балів, підсумкове есе – до 15 балів. Усього за семестр студент максимально може отримати 60 балів, але не менше 36 балів для допуску до іспиту.
Форма підсумкового контролю – іспит. Максимальна оцінка – 40 балів, мінімальна – 24 бали.
За результатами роботи протягом семестру студент отримує підсумкову оцінку за 100-бальною системою, яка розраховується як сума оцінок за семестр та оцінки за іспит:
0-59 – незадовільно
60-74 – задовільно
75-89 – добре
90-100 – відмінно
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Надія
Віталіївна
Бутенко
Кафедра соціальної роботи
Факультет психології
Факультет психології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра соціальної роботи
Факультет психології