Волонтерство в соціально-педагогічній діяльності

Освітня програма: Соціальна педагогіка бак

Структурний підрозділ: Факультет психології

Назва дисципліни
Волонтерство в соціально-педагогічній діяльності
Код дисципліни
ОК 15
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН1, ПРН3, ПРН8, ПРН14, ПРН17, ПРН19, ПРН24, ПРН28. Повний перелік результатів навчання за освітньою програмою подано у пункті «Профіль програми»
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Здобувач освіти повинен: Знати: історичні віхи розвитку практики соціальної роботи; зміст та завдання соціальної роботи; методи соціальної роботи та соціально-педагогічної діяльності; теорії соціальної взаємодії, закономірності формування та розвитку команд. Вміти: аналізувати суспільні процеси становлення і розвитку соціальної роботи як науки; використовувати інформаційні та комунікаційних технології. Володіти елементарними навичками: застосування у практичних ситуаціях знань з предметної області та розуміння професійної діяльності. 
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – оволодіння студентами знаннями з основ теорії і методики організації волонтерської роботи, сприяти їх свідомому залученню у волонтерську діяльність та підготувати їх до впровадження волонтерських проектів і програм у соціально-педагогічній роботі. Дисципліна містить два змістові модулі. Перший модуль «Волонтерство як добровольча діяльність» знайомить студентів з предметом та завданнями курсу, його місцем у системі підготовки майбутніх соціальних педагогів до виконання професійних функцій; розкриває сутність явища волонтерства та особливості добровольчої діяльності волонтерів. У другому модулі «Організаційне забезпечення діяльності волонтерів» розкриваються шляхи залучення людських ресурсів до волонтерської роботи, підготовка до впровадження волонтерських проектів і програм та управління ними, оцінка їх ефективності та підтримання мотивації до волонтерської роботи.
Рекомендована та необхідна література
1. Горєлов Д. М., Корнієвський О. А. Волонтерський рух: світовий досвід та українські громадянські практики : аналіт. доп. Київ: НІСД, 2015. 36 с. 2. Загальна декларація волонтерів / XI Конгрес Міжнародної асоціації Волонтерів (Париж, 1990 р.) // Волонтерський рух в Україні: тенденції розвитку / Вайнола Р. Х. та ін. Київ : Академпрес, 1999. 112 с. 3. Івженко І. Б. Волонтерський рух як складова становлення соціальної роботи на місцевому рівні // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова. Серія 11: Соціальна робота. Соціальна педагогіка. 2018. 24 (2). С. 212-218. 4. Менеджмент волонтерських груп від А до Я: навч.-метод. посібник / за ред. Т. Л. Лях. Київ : Версо-04, 2012. 288 с. 5. Мирошніченко Н. О., Сторожук М. Б. Генеза розвитку волонтерського руху // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Серія 11: Соціальна робота. Соціальна педагогіка. 2018. №25. С. 36-44.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, практичні заняття, завдання з самостійної роботи студента. Опитування, дискусія, практичне (індивідуальне та групове) завдання, модульна контрольна робота.
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання студентів здійснюється під час усіх видів навчальних занять і за результатами самостійної роботи. Мінімальна кількість балів, що може буде набрана за семестр і необхідна для допуску до складання іспиту – 36 балів, максимальна кількість балів, яку здобувач освіти може набрати за роботу протягом семестру – 60 балів (з них: опитування, дискусії – 10 балів (по 2-4 бали); практичні завдання – 10 балів; тестування – 10 балів; модульні контрольні роботи – 15 балів; самооцінювання – 15 балів). Підсумкове оцінювання – іспит (максимально – 40 балів, мінімально – 24 бали). Схема оцінювання: - Відмінно (90-100 балів) - Добре (75-89 баліів) - Задовільно (60-74 балів) - Незадовільно (0-59 балів)   
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра соціальної реабілітації та соціальної педагогіки
Факультет психології