Усна та давня арабська література
Освітня програма: Арабська мова і література та переклад, французька мова
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Усна та давня арабська література
Код дисципліни
Ннд.12.01.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 7. Розуміти основні проблеми арабської філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів та інноваційних підходів.
ПРН 8. Знати й розуміти систему мови, загальні властивості літератури як мистецтва слова, історію арабської мови і літератури, і вміти застосовувати ці знання у професійній діяльності.
ПРН 13. Аналізувати й інтерпретувати твори української та арабської художньої літератури й усної народної творчості, визначати їхню специфіку й місце в літературному процесі арабських країн та України.
ПРН 15. Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз арабськомовних текстів різних стилів і жанрів.
ПРН 16. Знати й розуміти основні поняття, теорії та концепції обраної філологічної спеціалізації, уміти застосовувати їх у професійній діяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування фахових дисциплін «Лінгвокраїнознавство країн Арабського Сходу», «Вступ до арабської філології»; «Основи літературознавства (за регіональним спрямуванням»); знання особливостей фонетики, лексики та граматики сучасної арабської мови, отриманих з практичного курсу арабської мови базового рівня.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомити студентів з літературою доісламського періоду та періоду раннього ісламу; висвітлити історичні особливості формування та розвитку, періодизацію цієї літератури. Дисциплніа складається з двох змістових частин. У першій частині розглядаються основні пам’ятки і джерела давньоарабської словесності, жанрови форми доісламської касиди, арабська метрика, творчість давніх арабських поетів; у другій – висвітлюється творчість ранніх ісламських панегіристів та деякі сури Корану, який є першою літературною пам’яткою. . Дисципліна є другою частиною комплексної дисципліни «Історія арабської літератури» і має теоретичне спрямування.
Рекомендована та необхідна література
1. Абу Фарадж аль-Исфагани. Книга песен. Пер. с араб. А.Б. Халидова и Б.Я. Шидфар. М.,1980.
2. Долинина А.А. Аравийская старина. Из древней арабской поэзии и прозы. М.: Наука, 1983.
3. Кримський А.Ю. Вибрані сходознавчі праці. Т. І. Арабістика. К., 2007.
4. Куделин А.Б. Арабская литература: поэтика, стилистика, типология, взаимосвязи. М., 2003.
5. Петрова Л.А. История арабской литературы (VI-XVIII вв.). К., 2017.
6. Фильштинский И.М. История арабской литературы. V – начало X века. М., 1985.
7. Шидфар Б.Я. Образная система арабской классической литературы (VI – XII вв.). М., 1974.
8. Коран. Дослідження, переклад (фрагмент), коментарі В.С. Рибалкіна. К., 2002.
9. سعد حسين عمر مقبول، عبد المجيد محمد زكري. الأدب والنصوص والبلاغة. للمرحلة الثالثة، الجزء الأول. بنغازي، 2001.
10. شوقى ضيف : سلسلة تاريخ الأدب العربي : العصر الجاهلی.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Навчання відбувається у вигляді інтерактивних лекцій, семінарських занять. Самостійна робота студентів передбачає відповіді на семінарських заняттях, доповіді з аналізом наукової літератури, презентації, реферати із запропонованих для опрацювання тем.
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання здійснюється протягом семестру із розрахунку: відповіді на семінарських заняттях, участь у дискусіях, доповіді, презентації, реферат – 24/40 балів; модульні контрольні роботи – 24/40 балів, підсумкова контрольна робота – 12/20 балів. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Студенти, які набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують оцінку «зараховано». Студенти, які не набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують «не зараховано». Студентам, які за семестр набрали сумарно менше ніж 60 балів, для складання заліку необхідно скласти матеріал за темами, за якими виникла заборгованість, у вигляді написання контрольної роботи. Шкала відповідності підсумкових балів: 60-100 – зараховано; 0-59 – не зараховано.
Мова викладання
українська, арабська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Інна
Олександрівна
Субота
Кафедра мов і літератур Близького та Середнього Сходу
Навчально-науковий інститут філології
Навчально-науковий інститут філології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра мов і літератур Близького та Середнього Сходу
Навчально-науковий інститут філології