Основи петрографії

Освітня програма: Геологія (1 рівень)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"

Назва дисципліни
Основи петрографії
Код дисципліни
ОК 14
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Знати: Предмет, мету, завдання, методи дослідження та галузі використання гірських порід Сучасні уявлення про походження різних типів гірських порід, процеси магматизму та метаморфізму Особливості розповсюдження та умови залягання магматичних та метаморфічних порід Головні особливості речовинного складу та будови магматичних та метаморфічних порід Принципи сучасної класифікації та номенклатури магматичних та метаморфічних порід Вміти: Визначати магматичні та метаморфічні гірські породи у зразках за зовнішніми ознаками Визначати породотвірні мінерали магматичних та метаморфічних порід за зовнішніми ознаками Робити макроскопічні описи магматичних та метаморфічних гірських порід
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсу “Мінералогія з основами кристалографії” 2. Володіння навичками макроскопічної діагностики мінералів за зовнішніми ознаками
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Основи петрографії» дає студентам теоретичні знання про гірські породи як мінеральні агрегати та геологічні тіла, їх мінеральний та хімічний склад, головні породотвірні мінерали, структурно-текстурні особливості, геологічні умови залягання та походження. Формує уявлення про сучасні методи вивчення гірських порід, існуючі принципи їх класифікації та номенклатури, галузі використання. Лабораторні роботи дозволяють на практиці закріпити теоретичний матеріал, опанувавши навички макроскопічної діагностики та опису магматичних і метаморфічних гірських порід. Мета дисципліни – ознайомлення студентів з теоретичними основами петрографії як наукової дисципліни, що займається всебічним вивченням гірських порід, їх складом, будовою, умовами залягання, особливостями розповсюдження та галузями використання. Навчити студентів визначати магматичні та метаморфічні гірські породи у зразках з використанням засобів макроскопічної діагностики.
Рекомендована та необхідна література
1. Павлов Г.Г. Петрографія: підручник. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2014. – 527 с. 2. Петрографічний кодекс України / Бєлєвцев Р.Я., Веліканов В.А., Гасанов Ю.Л. та ін. – К., 1999. – 81 с. 3. Best M.G. Igneous and metamorphic petrology. – Oxford Blackwell Publishing, 2003. – 752 p. 4. Guatam Sen. Petrology: Principles and Practice. – Springer, 2014. – 368 p. 5. Frost B.R., Frost C.D. Essentials of Igneous and Metamorphic petrology. – Cambridge University Press, 2014. – 303 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні роботи, консультації, самостійна робота студента
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1) Дві контрольні роботи із макроскопічної діагностики та опису гірських порід по 10 балів за кожну, разом – max 20 / min 12 балів 2) Перевірка самостійних описів гірських порід – max 20 / min 12 балів 3) Поточне опитування по макроскопічній діагностиці гірських порід – max 20 / min 12 балів Підсумкове оцінювання у формі іспиту: max 40 / min 24 бали. Підсумкове оцінювання у формі іспиту є обов’язковим. Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100 бальною шкалою. Студент не допускається до підсумкового оцінювання у формі іспиту, якщо під час семестру набрав менше 20 балів. Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни