Фізична географія материків та океанів

Освітня програма: Транскордонне екологічне співробітництво 2021 бакалавр

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Фізична географія материків та океанів
Код дисципліни
ОК 17
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
1.Пояснювати особливості організації географічного простору залежно від його фізико-географічних особливостей, рис ландшафтної структури.(Р03) 2.Аналізувати географічний потенціал території з урахуванням її ландшафтної структури.(Р04) 3. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад ландшафтної оболонки та її складових.(Р07)
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Геологія», «Геоморфологія» «Гідрологія та океанологія», «Метеорологія», «Грунтознавство», «Біогеографія» та ін. 2. Знати властивості та закономірності розвитку географічної оболонки, протікання екзогенних та ендогенних процесів й наслідки такого протікання, мати поняття про природний комплекс та його особливості, вплив людини на навколишнє середовище та наслідки такого впливу на глобальному, регіональному та локальному рівнях. 3. Вміти застосовувати картографічний метод та метод спостереження, проводити зіставлення й порівняння природних об'єктів, процесів і явищ, робити узагальнення, послідовно аналізувати природні умови досліджуваних територій, давати оцінку їхніх змін в результаті господарської діяльності людини.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліни «Фізична географія материків та океанів» присвячена розгляду природних умов та вивченню закономірностей розвитку окремих частин географічної оболонки – материків та океанів. Послідовно розкривається характеристика досліджуваних територій, починаючи від особливостей їх географічного положення та берегової зони й закінчуючи фізико-географічним районуванням з виділенням та описом природних комплексів субглобального та регіонального рівнів розмірностей (природних поясів, зон, підзон, країн та областей). Дисципліна поділяється на три змістові частини (модулі), які розкривають особливості природних умов океанів та материкових утворень. Серед питань, що підлягають ґрунтовному висвітленню відносять диференціацію географічної оболонки на субглобальному та регіональному рівнях, аналіз природних компонентів конкретного материка / океану (у т.ч. його частин), їхньої взаємозалежності та взаємозв'язку, взаємодію між материками і океанами як чинник формування неповторних рис природи Землі. Навчальний процес побудований з системи лекційних занять та практичних робіт. Лекційна форма занять розкриває та пояснює важливі теоретичні відомості стосовно природних особливостей материків та океанів, виявляє та встановлює закономірності їх розвитку у часі. На практичних заняттях передбачається закріплення навчального матеріалу, врахування і застосування вихідних теоретичних положень при виконанні завдань з контурною картою та тематичними картами атласу. Дисципліна спрямована на формування у студентів спеціальних географічних компетенцій, зокрема змістового (емпіричні й теоретичні знання), операційного (вміння, навички, прийоми навчально-пізнавальної діяльності й досвід їхнього застосування для вирішення завдань теоретичного і практичного характеру) та світоглядного (географічна картина світу, емоційно-ціннісне ставлення до довкілля і людської діяльності у ньому, набута творча діяльність) компонентів.
Рекомендована та необхідна література
1. Волошин І.І. Географія Світового океану: Навч. посібник для вчителів серед. Загальноосвіт. шк. / І.І. Волошин, В.Г. Чирка – К.: Перун, 1996. – 224 с. 2. Гудзевич А.В. Регіональна фізична географія (Європа та Азія): Навч. посібник / А.В. Гудзевич – Вінниця: «Віндрук», 2005. – 464 с. 3. Панасенко Б.Д. Фізична географія материків та океанів: Навч. посібник Частина ІІ. Євразія / Б.Д. Панасенко – Вінниця: «ГІПАНІС», 2005. – 510 с. 4. Панасенко Б.Д. Фізична географія материків та океанів: Навч. посібник. В 2 ч. – Ч. 1. Материки південної півкулі / Б.Д. Панасенко – Вінниця: ЕкоБізнесЦентр. 1999. – 200 с. 5. Міхелі С. В. Фізична географія Євразії : навчальний посібник / С. В. Міхелі. – Київ : Вид-во НПУ імені М. П. Драгоманова, 2019. – 286 с. 6. Половина І.П. Фізична географія Європи: Навч. пос. для студ. геогр. спеціальн. вищ. навч. закл. / І.П. Половина – К.: «АртЕк», 1998. – 272 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекція, практичне заняття
Методи та критерії оцінювання
усне опитування, бліц - опитування, тести, презентації, дискурс, письмові роботи ,тести, бліц- опитування, виконання творчих аналітичних робіт, презентація, дискурс тощо
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Іван Олександрович Діброва
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет