Соціологія громадської думки

Освітня програма: Соціальні технології

Структурний підрозділ: Факультет соціології

Назва дисципліни
Соціологія громадської думки
Код дисципліни
ВБ1.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
знати історію та сучасний стан соціології громадської думки; знати основи загальнотеоретичних підходів соціології громадської думки, зміст основних концепцій, теоретичних позицій та ключових понять, котрі використовують соціологічною наукою у випадку досліджень громадської думки; розуміти смисл процесів, що відбуваються серед суб’єктів громадської думки, зокрема, на глобальному, національному, локальному рівнях; виокремлювати головні суперечності та тенденції розвитку як громадської думки, так і соціології громадської думки, самостійно розбиратися в питаннях, що стосуються місця і ролі мас-медіа в сучасному світовому та вітчизняному суспільному житті; публічно презентувати результати самостійної роботи.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Вміти аналітично мислити. 2. Мати навички аналізу текстів. 3. Володіти навичками роботи з сучасною комп’ютерною технікою.
Зміст навчальної дисципліни
1 Соціологія громадської думки в системі соціологічного знання. 2 Соціологічна інтерпретація явища громадської думки. Громадська думка як об’єкт соціологічного дослідження 3 Теоретичні підходи до вивчення громадської думки. Перші спроби дослідження думки народу (Платон, Аристотель та інші). Г. Тард, Г. Зіммель про громадську думку 4 У. Ліппман про громадську думку 5 Громадська думка і спіраль мовчання. Е.-Н. Нейман про громадську думку. Дослідження громадської думки в Німеччині. Демоскопія. Спіраль мовчання: причини та наслідки 6 Технологія проведення досліджень громадської думки. Програма дослідження громадської думки 7 Кількісна і якісна стратегія дослідження громадської думки (ДГД).Особливості побудови вибірки у випадку використання кількісної стратегії дослідження громадської думки 8 Моніторинг, його специфіка та результати 9. Екзіт-пол та його характеристики 10. Громадська думка та побудова громадянського суспільства в Україні.
Рекомендована та необхідна література
1. Гудзенко О. З. Соціологія громадської думки: навчальний посібник. ДНУ ім. О. Гончара, 2015. С. 98–139 с. 2. Оссовський В.Л. Соціологія громадської думки. К.: ПЦ «Фоліант»; ВД «Стилос», 2005. – 186 с. 3. Громадська думка: теоретичні та методичні проблеми дослідження / За заг. ред. Оссовського; НАН України, Інститут соціології. - К.: Стилос, 2001. С. 93–124.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекції, семінарські заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. усна відповідь забезпечує на всіх семінарських заняттях протягом семестру 2. реферат. 3. контрольна робота 1 4. контрольна робота 2
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни