Організація баз даних

Освітня програма: Інженерія комп’ютерних систем і мереж

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Організація баз даних
Код дисципліни
ОК 18
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Студент повинен знати: основні поняття, концепції та положення реляційної теорії. основні методи аналізу об’єктів та зв’язків предметної області, ґрунтовані на математичному апараті реляційної алгебри; основи IDEF0, IDEF3, IDEF1X, та UML - стандартів при розробці проектів моделей даних; методи еквівалентних перетворень реляційних структур для оптимізації моделей даних; принципи проектування ефективних моделей даних внутрішнього та зовнішнього рівня представлень предметної області. Студент повинен вмчти: здійснювати алгебраїчні перетворення користуючись математичним апаратом реляційної алгебри; використовувати стандартні CASE–засоби при проектуванні баз даних; здійснювати аналіз оптимальності та адекватності моделей даних на предмет їх відповідності технічним умовам, та особливостям предметної області.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна «Організація баз даних» є обов’язковою частиною блоку дисциплін для спеціалізації «Системні адміністратори» та і використовує результати вивчення обов’язкових дисциплін «Дискретна математика», «Програмування», «Системне програмування», «Комп'ютерні системи» та «Комп’ютерні мережі». Попередні вимоги: 1. Вміти проводити обчислення методами дискретної математики та булевої алгебри. 2. Знати основи розробки та трасування програм. 3. Володіти навичками системного аналізу.
Зміст навчальної дисципліни
Вивчення дисципліни «Організація баз даних» дозоляє зрозуміти методи створення оптимальних баз даних на основі реляційної теорії, концептуальні особливості реляційної алгебри та її ролі в створенні моделей даних для систем з довільної предметної області. Дисципліна ознайомлює з базовими положеннями реляційної теорії та її висновками, покладеними в основу методів організації даних. Навчальна дисципліна орієнтується на вивчення підходів та методів проектування, створення, аналізу та оптимізації моделей даних спрямованих на відображення особливостей функціонування складних систем будь-якої предметної області. Студент отримує базові навички аналізу структур даних та зв’язків в розрізі створення адекватних моделей даних, а, також застосування сучасних напрацювань реляційної теорії для розв’язання практичних прикладних задач.
Рекомендована та необхідна література
1. An introduction to database systems / C. J. Date; - Pearson Education, Inc., 2004, p.1034, ISBN 0-321-18956-6. 2. The Theory of Relational Databases / David Maier; - Computer Science Press, Inc. 1983, p.637, ISBN 0-914894-42-0.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекційні заняття з використанням медійної апаратури, лабораторні роботи на комп’ютерах, виконання завдань на практичних заняттях, виконання завдань для самостійної роботи.
Методи та критерії оцінювання
Форми оцінювання студентів: рівень досягнення всіх запланованих результатів навчання визначається за результатами поточного контролю за процесом виконання лабораторних робіт та оцінювання кінцевих результатів їх виконання і за результатами виконання самостійних завдань Навчальний семестр має два змістові модулі:.Загальне оцінювання протягом семестрів виконується за сумою результатів лабораторних робіт. Обов’язковим для допуску до заліку є виконання лабораторних робіт кожного з модулів з сумарною оцінкою не менше 15 балів (з 30). Підсумкове оцінювання - у формі іспиту – співбесіди. (оцінюється від 0 до 40 балів). Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання загальної суми балів (за семестрове оцінювання та залік разом) не менш ніж 60 балів, при цьому оцінка за фінальне оцінювання не може бути меншою 24 балів.
Мова викладання
Українська