Застосування ГІС в гідрометеорології (8-й семестр)
Освітня програма: Управління та екологія водних ресурсів, бакалавр
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Застосування ГІС в гідрометеорології (8-й семестр)
Код дисципліни
ОК.34
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю. ПР04. Використовувати інформаційні технології, картографічні та геоінформаційні моделі в області наук про Землю. ПР07. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку геосфер. ПР11. Впорядковувати і узагальнювати матеріали польових та лабораторних досліджень.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Студент має володіти елементарними практичними навичками збору та аналізу метеорологічної та гідрологічної інформації, статистичної обробки даних та картографічної інформації, вміти розраховувати морфометрічні і гідрографічні характеристик водних об’єктів та їх басейнів тощо. Знати теоретичні основи з математики, математичної статистики, комп'ютерних технологій, програмування, загальної гідрології, кліматології, метеорології, геології, землезнавства, топографії, картографії, геодезії, гідрометрії.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна присвячена вивченню основних понять геоінформаційних систем та проблем, пов’язаних із геоінформаційними ресурсами та технологіями у гідрометеорології, з’ясуванні сучасних підходів до проектування та впровадження геоінформаційних систем у наукову діяльність та оперативну практику гідролога. Студент вивчає основні засоби та прийоми роботи в ГІС-середовищі на прикладі пакету QGIS з відкритим доступом, зокрема, підготовка даних та графічних документів, електронних карт, обробки зображень, просторових даних (геоб’єктів, геосередовища, геопроцесів), морфометричний та гідрографічний аналіз характеристик водних об’єктів та їх басейнів, картографічне представлення результатів.
Рекомендована та необхідна література
1. Геоінформаційні системи в науках про Землю: монографія / В. І. Зацерковний, І. В., Тішаєв, І. В. Віршило, В. К. Демидов. Ніжин : НДУ ім. М. Гоголя, 2016. 510 с 2. Геоінформаційні системи в екології. Електронний навчальний посібник / Під ред. Є. М. Крижанівського. Вінниця: ВНТУ, 2014. 192 с. 3. Іщук О.О., Коржнев М.М., Кошляков О.Є. Посторовий аналіз і моделювання в ГІС. Навчальний посібник. К.: ВПЦ "Київський університет", 2003. 200 с. 4. Красовський Г.Я., Петросов В.А. Інформаційні технології космічного моніторингу водних екосистем і прогнозу водоспоживання міст. К.: Наукова думка, 2003. 224 с. 5. Москаленко С.О. Оцінка просторових взаємозв’язків середнього річного стоку води річок в межах правобережжя Прип’яті. Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія, 2021. No 3(61). C. 20-28. DOI: https://doi.org/10.17721/2306-5680.2021.3.2
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекції, модульні контрольні, звіт по практичній роботі, проміжний контроль
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру, після завершення відповідних тем, проводяться тематичні письмові контрольні роботи із відкритими питаннями. Обов’язковим для іспиту є написання контрольних робіт за змістовими модулями, виконання всіх практичних робіт. Для студентів, які набрали сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 36 балів для одержання допуску до іспиту обов’язковою умовою є написання рефератів на недостатньо засвоєні теми. Підсумкове оцінювання у формі іспиту: максимальна кількість балів на іспиті - 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 24 бали (60% максимальної кількості балів, відведених на іспит). Студенти, які набрали впродовж семестру сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 20 балів до складання іспиту не допускаються. Рекомендований мінімум для допуску до іспиту – 36 балів. Оцінювання здійснюється впродовж семестру для усіх видів робіт, включаючи і самостійну роботу.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Станіслав
Олексійович
Москаленко
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет