Геологічні ризики та небезпеки

Освітня програма: Геологія та менеджмент надрокористування

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"

Назва дисципліни
Геологічні ризики та небезпеки
Код дисципліни
ВК 2.8.4
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати:Класифікаційні ознаки та чинники небезпечних геологічних процесів. Особливості прояву небезпечних геологічних процесів в межах різних структурно-тектонічних та ландшафтно-кліматичних зон. Принципи та методи геологічного, фізичного, математичного моделювання небезпечних геологічних процесів, підходи до розробки просторово-аналітичних моделей небезпечних геологічних процесів, засоби оцінки впливу небезпечних геологічних процесів на функціонування природно-техногенних систем. Вміти:Розробляти та застосовувати основі спеціалізовані алгоритми та програмного забезпечення для визначення ризиків геонебезпек; Виконувати аналіз та оцінку впливу небезпечних геологічних процесів на функціонування природно-техногенних систем. Визначити ризики геонебезпекдля певних територій. Виконувати операції моделювання небезпечних геологічних процесів метою прийняття ефективних рішень.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
володіти знаннями із загальної та історичної геології, основи гідрогеології, інженерної та екологічної геології. четвертинної геології з основами геоморфології та обробка даних ДЗЗ.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна належить до вибіркових з циклу професійної підготовки бакалаврів. Спрямована на підготовку висококваліфікованих фахівців в галузі наук про Землю, здатних застосовувати методи системного аналізу для вирішення теоретичних та практичних геологічних завдань, пов’язаних із аналізом геологічних ризиків та небезпек. Надаються базові відомості щодо принципів та методів дослідження небезпечних геологічних процесів та оцінки їх впливу на функціонування природно-техногенних систем. Розглядаються різногенетичні геологічні процеси, що здійснюють негативний вплив на суспільство та методи їх прогнозування на різних рівнях, що надають можливості упередити виникнення цих процесів або мінімізувати негативний вплив на техногенні об’єкти різного призначення.
Рекомендована та необхідна література
1. О. Іванік, В. Шевчук, Д. Кравченко, К. Гадяцька. Національна база даних зсувних процесів: принципи розробки, упровадження та застосування для оцінки зсувної небезпеки регіонального та локального рівня. - Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Геологія). – 3(86). – 2019. – 70 – 74. http://doi.org/10.17721/1728-2713.86. 2.Іванік О.,Тустановська Л., Гадяцька К. Головні чинники формувaння та активізації гравітаційних процесів у межах Київського Придніпров'я. - Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Геологія). – 1(88). – 2020. – 6 – 11. DOI: http://doi.org/10.17721/1728-2713.88.013. 5. Іванік О.М., Тустановська Л.В., Кравченко Д.В., Гадяцька К.П. Адаптація методики структурно-морфометричного аналізу до середовища ГІС для палеогеоморфологічних досліджень Канівського Придніпров'я. - Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Геологія. - 2020. – 2(89). – 6-11 DOI: http://doi.org/10.17721/1728-2713.89.01
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекції, практичні роботи, самостійна робота здобувача.
Методи та критерії оцінювання
Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100 бальною шкалою. Підсумкове оцінювання у формі іспиту: іспит проводиться по завершенню всієї дисципліни. Максимальна оцінка за іспит - 40 балів, рубіжна оцінка 24 бали. Оцінювання за семестр з навчальної дисципліни розраховується із врахуванням оцінок за 2 модульно-контрольні роботи та практичних робіт разом у сумі 60 балів.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Геології родовищ корисних копалин
Навчально-науковий інститут "Інститут геології"