Геоморфологічне районування та прогноз

Освітня програма: Геоморфологія та палеогеографія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Геоморфологічне районування та прогноз
Код дисципліни
ОК 13
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР05. Вміти виявляти, ставити та розв’язувати науково-прикладні проблеми, здійснювати критичну оцінку прийнятих рішень. ПР08. Здійснювати дослідження природно-географічних проявів розвитку геосистем у складних і непередбачуваних умовах, прогнозувати їхній розвиток, аналізувати альтернативи, оцінювати ризики та ймовірні наслідки. ПР10. Застосовувати геоінформаційні технології, створювати та досліджувати моделі природно-географічних проявів розвитку геосистем, визначати можливості та межі їх застосування. ПР14. Формулювати наукові гіпотези, визначати актуальні аспекти у фундаментальних і прикладних напрямах досліджень, розробляти та управляти проєктами у сфері географії, зокрема геоморфології та палеогеографії.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати базові вимоги загальноосвітніх дисциплін «Загальна геоморфологія», «Геологія загальна та історична», «Рельєф Землі», «Палеогеоморфологія». 2. Вміти використовувати отримані знання про морфосистему Землі для вирішення різних наукових і прикладних завдань. 3. Володіти елементарними навичками геоморфологічного аналізу з використанням картографічних матеріалів.
Зміст навчальної дисципліни
Зміст дисципліни розкривають загальні і спеціальні питання геоморфологічного районування та прогнозування: їх історія, причини і важливість; вплив теорії геоморфогенезу, парадигм (загальних і геоморфології) на геоморфологічне районування; сучасне розуміння об’єкту геоморфології як геоморфосистеми та особливості її районування; типологічні і просторово-часові аспекти геоморфологічного районування; принципи, підходи, процедури, методичні алгоритми геоморфологічного районування; геоморфологічне районування за характером узагальнення; видами прогнозування; концепцією наскрізного прогнозування і його складовими.
Рекомендована та необхідна література
1.Бондарчук В.Г. Очерки по региональной тектоорогении. - К.: Наукова думка, 1972. - 259 с. 2. Бортник С.Ю. Проблеми класифікації морфоструктур центрального типу // Укр. географічний журнал. - 2002. - №2.- С.16-20. 3. Комлєв О.О. Історико-динамічні басейнові геоморфосистеми геоморфологічних формацій Українського щита. Автореф. дис.. д-ра геогр. н. К. – 2005. – 37 с. 4. Морфоструктурно-неотектонічний аналіз території України. К., Наукова думка.-2013.- 263 с. 5. Палиенко В.П. Новейшая геодинаміка и ее отражение в рельефе Украины.- К.: Наукова думка.-1992.- 116 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Опитування у тестовій та письмовій формі, залік. Максимальна кількість балів на заліку – 40 балів, мінімальна кількість балів, що додаються до семестрових – 22 бали. Студенти, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критично-розрахунковий мінімум – 20 балів до складання заліку не допускаються. Рекомендований мінімум для допуску – 38 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олександр Олександрович Комлєв
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет