Лінеаментний аналіз

Освітня програма: Геоморфологія та палеогеографія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Лінеаментний аналіз
Код дисципліни
ОК 7
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР01. Застосовувати набуті теоретичні знання та практичні навички для дослідження природно-територіальних систем на різних рівнях просторової організації. ПР04. Здійснювати дослідження та/або провадити інноваційну діяльність з метою отримання нових знань, розроблення нових методів і процедур в географії та міждисциплінарних контекстах. ПР06. Застосовувати сучасні моделі та інформаційні технології для проведення досліджень і розробок у сфері географії, зокрема геоморфології, палеогеографії та геотуризмі. ПР12. Планувати й виконувати теоретичні та прикладні дослідження, робити обґрунтовані висновки, аналізувати та презентувати результати досліджень. ПР14. Формулювати наукові гіпотези, визначати актуальні аспекти у фундаментальних і прикладних напрямах досліджень, розробляти та управляти проєктами у сфері географії, зокрема геоморфології та палеогеографії.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знання особливостей генезису рельєфу різних типів, закономірностей прояву геологічної будови території у рельєфі, особливостей розвитку рельєфу на неотектонічному етапі, основних типів складчастих та розривних структур; 2. Вміння визначати основні форми рельєфу та їх елементи на топографічній карті, аналізувати картографічні матеріали геологічного та геоморфологічного змісту, дешифрувати на МАКЗ контури природних та техногенних об’єктів. 3. Володіти елементарними навичками контрастно-аналогового та ландшафтно-індикаційного дешифрування, картографування виділених об’єктів, ГІС-технологій
Зміст навчальної дисципліни
В рамках даної дисципліни розглядаються теоретико-методичні засади лінеаментного аналізу як самостійного напрямку дослідження організації структури земної кори. Курс складається з двох частин. Перша присвячений вивченню історії розвитку ідей лінеаментного аналізу, таких теоретичних питань як класифікації, будова, властивості, походження лінеаментів, методів їх виділення. Друга – використанню можливостей лінеаментного аналізу при морфоструктурних дослідженнях рельєфу, як то виділення, вивчення та картографування морфоструктур різних типів і рангів.
Рекомендована та необхідна література
1. Бортник С. Ю. Морфоструктурне картографування. Еволюція поглядів та стан проблеми / Бортник С. Ю., Погорільчук Н. М., Ковтонюк О. В. // Фіз. географія та геоморфологія. – 2009. – Вип. 56. – С. 18–29. 2. Бортник С.Ю. Просторово-геоструктрний аналіз Кіровоградської морфоструктури центрального типу: монографія / Бортник С. Ю., Ковтонюк О. В.– К.: ВГЛ «Обрії», 2012. – 190 с. 3. Морфоструктурно-неотектонічний аналіз території України. Концептуальні засади, методи і реалізація / Палієнко В. П., Барщевський М. Є., Спиця Р. О. та ін. – К.: Наук. думка, 2013. – 263 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття
Методи та критерії оцінювання
Опитування у письмовій формі, МКР, перевірка практичних робіт, іспит Опитування у тестовій формі проводиться після завершення викладання кожної теми. Творчі аналітичні та аналітично-розрахункові роботи у вигляді презентацій складаються відповідно до графіка проведення семінарських занять. Перша модульна контрольна робота проводиться на останньому тижні жовтня, друга модульна контрольна робота проводиться на останньому тижні листопада. Рекомендований мінімум для допуску – 36 балів. Для студентів, які набрали сумарно менше 36 балів обов’язковою умовою для отримання допуску до іспиту є написання рефератів по питанням пропущених чи недостатньо засвоєних тем.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ольга Володимирівна Ковтонюк
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет