Ритміка природніх процесів
Освітня програма: Геоморфологія та палеогеографія
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Ритміка природніх процесів
Код дисципліни
ОК 5
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР01. Застосовувати набуті теоретичні знання та практичні навички для дослідження природно-територіальних систем на різних рівнях просторової організації.
ПР05. Вміти виявляти, ставити та розв’язувати науково-прикладні проблеми, здійснювати критичну оцінку прийнятих рішень.
ПР10. Застосовувати геоінформаційні технології, створювати та досліджувати моделі природно-географічних проявів розвитку геосистем, визначати можливості та межі їх застосування.
ПР15. Самостійно оцінювати ключові тренди розвитку природно-географічних процесів для формування нових напрямів наукових досліджень.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) вміння встановлювати зв’язок, проводити порівняльний аналіз та кореляцію між природними процесами;
2) володіння елементарними навичками ГІС-технологій та системного аналізу.
Зміст навчальної дисципліни
Зміст дисципліни охоплює коло питань, що пов’язані з вивченням ритмів природних процесів та їх циклічністю, впливу ритмів на перебіг природних процесів та їх взаємодією. Дисципліна містить дві частини. Перша частина присвячена вивченню Сонячної активності та її ритмів, зміни орбітальних параметрів Землі та її просторового положення і пов’язаних з цим припливів різного періоду, варіацій магнітного поля Землі та їх впливу на геосфери Землі. Друга частина присвячений вивченню ритмів, що відбуваються у різних геосферах землі та мають різну тривалість, впливу природних ритмів на життєдіяльність людини та значенню дослідження ритмічності процесів для прогнозування змін у Земних оболонках
Рекомендована та необхідна література
1. Гродзинський М.Д. Ландшафтна екологія: підручник. – К.: Знання, 2014. – 550 с.
2. Мельничук І.В. Палеоландшафти України в антропогені. – К.: ВГЛ “Обрії”, 2004. – 208 с.
3. Основи палеогеографії : навчальний посібник / автори-укладачі : С.Г. Половка, Д.О. Панкратенкова. – Умань : 2015. – 107с.
4. Просторово-часова кореляція палеогеографічних умов четвертинного періоду на території України / Матвіїшина Ж.М., Герасименко Н.П., Передерій В.І. та ін. / За ред. Ж.М. Матвіїшиної. – К.: Наук. думка, 2010. – 192 c.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Опитування у тестовій формі проводиться після завершення викладання кожної теми. Творчі аналітичні та аналітично-розрахункові роботи у вигляді презентацій складаються відповідно до графіка проведення семінарських занять. Перша модульна контрольна робота проводиться на останньому тижні жовтня, друга модульна контрольна робота проводиться на останньому тижні листопада. Рекомендований мінімум для допуску – 36 балів. Для студентів, які набрали сумарно менше 36 балів обов’язковою умовою для отримання допуску до іспиту є написання рефератів по питанням пропущених чи недостатньо засвоєних тем.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Ольга
Володимирівна
Ковтонюк
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет