Історія української мови

Освітня програма: Теорія та методика навчання української мови і літератури, іноземної мови в основній шко

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Історія української мови
Код дисципліни
ОК 11
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
7
Результати навчання
ПРН 1. Знає історичні етапи розвитку предметної області. ПРН 5. Оперує базовими категоріями та поняттями спеціальності. ПРН 14. Пояснює особливості розвитку української мови та літератури, специфіку перебігу літературного процесу в Україні в культурному контексті, зміст естетичних теорій, методів, напрямів, течій, стилів, жанрів; твори української класики й сучасності у взаємозв’язках зі світовою літературою й культурою; порівнює мовні й літературні факти, явища, визначає їхні подібності й відмінності. ПРН 17. Уміє працювати з теоретичними та науково-методичними джерелами (зокрема цифровими), знаходити, обробляти, систематизувати й застосовувати в освітній діяльності сучасну наукову інформацію, бібліографію, комп’ютерні технології.Вичерпний перелік результатів навчання за освітньою програмою подано у пункті «Профіль програми».
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Попередньо студенти мають опанувати дисципліни: Вступ до університетських студій; Сучасна українська мова. Студенти повинні також знати: теоретичні основи загального мовознавства, історичної фонетики, граматики і лексикології української мови, сучасної української мови. Володіти навичками лінгвістичного аналізу мовних одиниць, зокрема для характеристики історичних змін; зіставлення і порівняння змін за часовим і просторовим вимірами. Уміти використовувати знання про змінюваність мовних одиниць та їхні функції для комплексного лінгвістичного аналізу текстів різних жанрів у діахронії, записувати текст у фонетичній транскрипції, працювати зі словниками.
Зміст навчальної дисципліни
Багатосеместрова дисципліна «Історія української мови» передбачає вивчення історії української літературної мови та української діалектології і спрямована на застосування досягнень історичної лінгвістики у практиці навчання української мови в закладах середньої освіти. Змістове наповнення 1-ої частини курсу включає періодизацію, термінологію, джерела вивчення і джерела розвитку історії української літературної мови, а також про характеристику літературних мовних норм і стильову диференціацію в діахронії. Українська діалектологія (частина 2) передбачає вивчення поняття «діалектна мова», варіативність і територіальну диференціацію, історію формування мовно-територіальних утворень і окремих мовних явищ, співвідношення і взаємодію з іншими формами існування мови етносу. Дисципліна викладається у І та ІІ семестрах, кожен з яких завершується заліком.
Рекомендована та необхідна література
1. Аркушин Г. Л. Західнополіська діалектологія: навчальний посібник з регіональної діалектології для студентів спеціальності «Українська мова і література» / Г. Л. Аркушин. Луцьк : Волинський національний університет ім. Лесі Українки, 2012. 256 с. 2. Бевзенко С. П. Українська діалектологія. К., 1980. 3. Жилко Ф. Т. Нариси з діалектології української мови. К., 1966. 4. Копусь О. А. Українська діалектологія : навч.-метод. посіб. / Т. О. Євтушина, О. А. Копусь ; ДЗ «ПНПУ імені К. Д. Ушинського». Одеса : видавець Букаєв Вадим Вікторович, 2012. 110 с. 5. Куриленко В. М. Полісся: діалектна ареалогія та стратиграфія : навч. посібник для студ. вищих навч. закл. / В. М. Куриленко ; Глухівський держ. педагогічний ун-т. Глухів : РВВ ГДПУ, 2004. 182 с. 6. Матвіяс І. Г. Українська мова і її говори. К. : Наукова думка, 1990. 169 с. 7. Монахова Т. В. Українська діалектологія : навч. посібн. Миколаїв, Вид во ЧДУ ім. Петра Могили, 2010.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Kурс вивчається протягом двох семестрів та поєднує так форми навчання: лекційні, практичні заняття та самостійна робота. Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом за відповіді на практичних заняттях, підготовку та захист рефератів і презентацій, написання МКР. Студент може набрати максимально 100 балів та мінімально – 60 балів за роботу впродовж семестру. Детально критерії оцінювання видів робіт упродовж семестру представлені в робочій програмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології.
Методи та критерії оцінювання
Загальна оцінка студента за семестр формується за 100-бальною системою і складається із балів, отриманих за роботу впродовж семестру (максимум - 100 балів, мінімум - 60 балів). Семестровий контроль спрямований на оцінювання усних відповідей на практичних заняттях (максимум - 40 балів, мінімум - 24), реферат/виступ із презентацією (максимум - 20 балів, мінімум - 12), виконання тестів (максимум 20 балів, мінімум - 12) та модульної контрольної роботи (максимум 20 балів, мінімум - 12). Детально критерії оцінювання представлені в робочій програмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української мови та прикладної лінгвістики
Навчально-науковий інститут філології