Аналіз державної політики

Освітня програма: ОНП Політологія. Денна форма навчання 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Аналіз державної політики
Код дисципліни
ОК 12
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 6. Критично осмислювати принципи здійснення влади та публічної політики, політичних інститутів та процесів, світової політики та політики окремих країн та регіонів. ПРН 7. Здійснювати управління складною діяльністю у сфері політики, політології та у ширших контекстах, розробляти плани і заходи з їх реалізації, забезпечувати якість освіти, оцінювати ефективність і результативність діяльності. ПРН 9. Конструювати дизайн, планувати і виконувати наукові дослідження з використанням якісних і кількісних методів та спеціалізованого інструментарію політичної науки, у тому числі формулювати і перевіряти гіпотези, інтерпретувати дані, обґрунтовувати висновки.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики політичного процесу; основні політологічні теорії та методи політологічних досліджень, у т.ч. методи філософії, соціології, економіки, теорії держави і права; основні політологічні поняття та категорії; основи економічної теорії; основи політичного аналізу та прогнозування. 2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо політичних феноменів та явищ, політичних процесів та подій; застосовувати основні терміни, категорії й класифікації політології в аналізі соціальних явищ та процесів; виявляти сучасні тенденції розвитку політичного процесу в умовах глобалізації та розбудови інформаційного суспільства, прогнозувати перспективи їх розвитку з урахуванням особливостей політичної системи України.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Аналіз державної політики» належить до переліку обов’язкових дисциплін та викладається у І семестрі магістратури. Навчальна дисципліна знайомить студентів із основами аналізу державної політики, який є новою міждисциплінарною галуззю досліджень державної політики у різних сферах суспільного життя. Визначається поняття, функції, види та рівні аналізу державної політики, а також сутність, типи та моделі державної політики. Приділяється увага державним цільовим програмам, їх класифікації, процесу розробки та управління. З’ясовується зміст та структура середовища державної політики, розглядається роль та місце органів державної влади, політичних партій, груп інтересів, засобів масової комунікації та громадської думки в процесі формування та реалізації державної політики. Приділяється увага неспроможностям (дефектам) ринку як підставам для державного втручання та універсальним варіантам державної політики як засобами виправлення дефектів ринкового регулювання. Послідовно розглядаються дефекти державного регулювання. Визначається сутність стратегії й стратегічного планування та нормативно-правове забезпечення стратегічного планування в Україні, з’ясовується технологія стратегічного планування. Розглядаються методи вироблення та реалізації державної політики. Пояснюється технологія формування державної політики, а також шляхи та механізми здійснення державної політики. Приділяється увага документальному оформленню аналізу державної політики.
Рекомендована та необхідна література
1. Аналіз державної політики в Україні: навчальна дисципліна, сфера професійної діяльності, галузь прикладних досліджень: збірка документів і матеріалів / [уклад. О. І. Клієвич, В. В. Тертичка]. К. : К.І.С., 2004. 210 с. 2. Берданова О., Вакульенко В. Стратегічне планування місцевого розвитку. Практичний посібник; Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні – DESPRO. К.: ТОВ «СОфия-А». 2012. 88 с. 3. Брайсон Дж. Стратегічне планування для державних та неприбуткових організацій / [пер. з англ. А.Кам`янець]. Л.: Літопис, 2004. 352 с 4. Вайс К. Г. Оцінювання: методи дослідження програм та політики. Пер. Р. Ткачук, М. Корчинської. К. : Вид-во Соломії Павличко «Основи», 2000. 672 с. 5. Ведунг Е. Оцінювання державної політики і програм. Пер. В. Шульги. К. : Всеувито, 2003. 350 с. 6. Веймер Д. Л. Аналіз політики: концепції і практика / Д. Л. Веймер, Е. Р. Вайнінг ; [пер. І. Дзюби, А. Олійник]. 2-е вид. К. : Вид-во Соломії Павличко «Основи», 2000. 654 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання семестрової роботи: 1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 26-35 балів; 2. Самостійна робота (есе): 5-15 балів. 3. Контрольна робота: 5-10 балів 4.Іспит у письмовій формі – 24/40 балів
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни