Лексикологія перської мови (курсова робота)

Освітня програма: Перська мова і література та переклад, англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Лексикологія перської мови (курсова робота)
Код дисципліни
ННД.10.01.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 8. Знати й розуміти систему мови, загальні властивості літератури як мистецтва слова, історію перської мови і літератури, і вміти застосовувати ці знання у професійній діяльності. ПРН 9. Характеризувати діалектні та соціальні різновиди перської мови, описувати соціолінгвальну ситуацію. ПРН 12. Аналізувати перські мовні одиниці, визначати їхню взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють. ПРН 15. Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів. ПРН 16. Знати й розуміти основні поняття, теорії та концепції обраної філологічної спеціалізації, уміти застосовувати їх у професійній діяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування курсів «Перська мова: базовий рівень», «Вступ до перської філології»; знання теоретичних основ мовознавства з курсів «Основи мовознавства: синхронія», «Основи мовознавства: діахронія».
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – дати студентам знання про структуру та склад лексичної системи перської мови, специфіку її формування й функціонування, історичні зміни в перській лексиці. Дисципліна передбачає ознайомлення студентів з особливостями словотвору і термінології перської мови, історією перської лексикографії. У курсі передбачено дві змістових частини. Перша присвячена етимологічному аспекту перської лексики, характеристиці питомо перської та запозиченої лексики, шляхів поповнення словникового складу мови. У другій частині висвітлюються питання термінології та фразеології перської мови; проблеми перської лексикографії, її історія та типи словників. Дисципліна є частиною комплексної дисципліни «Теорія та історія перської мови» і має теоретичне спрямування.
Рекомендована та необхідна література
1. Бочарнікова А.М. Доісламські запозичення в перській мові // Мовні і концептуальні картини світу. К., 2010. Вип. 32. С. 66-71. 2. Лучко І.М. Перський іменниковий словотвір у світлі вітчизняної граматики // Сходознавство. 2006. № 33-34. С. 95–108. 3. Ференчак Ю.Р. Французькі та англійські запозичення в сучасній перській мові // Сходознавство. 2009. № 45-46. С. 159-169. 4. وثوقی، حسین. واژه‌شناسی و فرهنگ‌نگاری در زبان فارسی. تهران: باز،1383
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Навчання відбувається у вигляді інтерактивних лекцій, семінарських занять. Самостійна робота студентів передбачає підготовку до таких видів діяльності: відповіді на семінарських заняттях, участь у дискусіях, доповіді з аналізом наукової літератури, презентації із запропонованих для опрацювання тем, виконання курсового проекту.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання здійснюється відповідно до вказаних видів робіт із розрахунку: відповіді на семінарських заняттях, доповіді з аналізом наукової літератури, презентації – 36/60 балів; модульні контрольні роботи – 12/20 балів; курсовий проект – 12/20 балів. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Студенти, які набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують оцінку «зараховано». Студенти, які не набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують «не зараховано». Студентам, які за семестр набрали сумарно менше ніж 60 балів, для складання заліку необхідно скласти матеріал за темами, за якими виникла заборгованість, у вигляді написання контрольної роботи. Шкала відповідності підсумкових балів: 60-100 – зараховано; 0-59 – не зараховано.
Мова викладання
Українська, перська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра мов і літератур Близького та Середнього Сходу
Навчально-науковий інститут філології