Ідентифікація особи за вимовою
Освітня програма: «Прикладна (комп’ютерна) лінгвістика та англійська мова»
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Ідентифікація особи за вимовою
Код дисципліни
ДВС 1.03.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 6. Використовувати інформаційні й комунікаційні технології для вирішення складних спеціалізованих задач і проблем професійної діяльності.
ПРН 7. Розуміти основні проблеми філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів, зокрема інноваційних міждисциплінарних підходів прикладної (комп’ютерної) лінгвістики та інформаційних технологій, і пояснювати їх взаємозв’язок у цілісній системі міждисциплінарних знань.
ПРН: 8, 9, 11.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) Успішне опанування усіх курсів 1-6 семестрів навчання з тематичних блоків (Математичні основи спеціальності, Інформатика, Теоретична та Прикладна лінгвістика, Вступ до філології, Англійська мова);
2) Знання теоретичних основ загального та українського мовознавства, математичної та комп’ютерної лінгвістики, інформатики та програмування;
3) Володіння методиками лінгвістичного аналізу на всіх мовних рівнях; основами корпусних технологій, навичками математичного та комп’ютерного моделювання лінгвістичних явищ; математичними основами роботи комп’ютерної техніки;
4) Уміння використовувати фонетичну та просодичну транскрипцію, проводити корпусну розмітку на різних рівнях, використовувати мову програмування для розв’язання задач введення, виведення та оброблення текстової інформації.
Зміст навчальної дисципліни
У межах дисципліни розглядаються основні поняття та термінологічний апарат фонетичної (фоноскопічної) експертизи, її різновиди, зокрема детально розглядається експертиза звукозаписів і лінгвістична експертиза усного мовлення. Вивчаються основи мовленнєвої акустики та основи акустико-лінгвістичного аналізу усного мовлення, необхідні для аналізу фонограм. Студенти ознайомлюються із методами та програмними засобами аналізу фізичних мовленнєвих параметрів, основними ідентифікаційними та діагностичними задачами галузі, засвоюють системи ідентифікаційних ознак, необхідних для ототожнення особи за вимовою. На семінарських та лабораторних заняттях окреслюються шляхи практичного застосування отриманих знань, умінь і навичок.
Рекомендована та необхідна література
Ажнюк Л.В. Лінгвістична параметризація мовного злочину: методологічні підходи // Мова і суспільство. 2017. Випуск 8. С. 33–46.
Голобородько К. Ю. Лінгвістична експертиза тексту: юридичний та мовний аналіз / К. Ю. Голобородько // Український світ у наукових парадигмах : зб. наук. пр. – Харків : ХІФТ, 2020. – Вип. 7. – С.11–17.
Савельєва, І. В. Проблемні питання дослідження усного мовлення особи при проведенні лінгвістичної експертизи та експертизи відеозвукозаписів / І. В. Савельєва // Юридичний науковий електронний журнал. - Запоріжжя, 2020. - №5 С.
Судово-лінгвістична та несудова (наукова) лінгвістична експертизи (теоретико-правові аспекти) / Т. В. Будко // Криміналістика і судова експертиза. - 2016. - Вип. 61. - С. 306-320.
Шелепкова, С. (2021). Лінгвістичні методи дослідження голосу та мовлення людини в умовах контактного білінгвізму на матеріалі судової експертизи відео-, звукозапису. Молодий вчений, 5 (93), 348-351
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські та лабораторні заняття, самостійна робота.
Види робіт:
Відповідь на семінарському занятті;
Лабораторна робота;
Доповідь-аналіз наукової літератури;
Самостійний практичний дослідницький проєкт (ідентифікація особи за голосом);
Тести.
Методи та критерії оцінювання
Семестрову підсумкову оцінку формують бали, отримані студентом упродовж семестру, та бали, отримані на іспиті, максимальний розподіл здійснюється за таким алгоритмом: 60 балів (60 %) – семестровий контроль і 40 балів (40 %) – іспит). Підсумкове оцінювання проводиться у формі комплексного іспиту:
● максимальна кількість балів на іспиті – 40 балів, мінімальна кількість балів (позитивна оцінка), які додаються до семестрових – 24 бали (60% максимальної кількості балів, відведених на іспит);
● іспит проводиться у формі письмової роботи та передбачає виконання трьох завдань: відповідь на два теоретичні питання, кожне з яких оцінюється максимально 10 балами (по 25 % від підсумкової оцінки), а також виконання практичного завдання (аналіз зразків мовлення, ідентифікація особи за голосом, написання висновків експерта), яке оцінюється максимально 20 балами (50 % від підсумкової оцінки).
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни