Практичний курс української мови. Професійний рівень

Освітня програма: Українська мова та література (для іноземців; мова навчання українська)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Практичний курс української мови. Професійний рівень
Код дисципліни
ОК.05
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
7
Результати навчання
ПРН 2. Упевнено володіти державною та іноземною (англійською) мовами для реалізації письмової та усної комунікації, зокрема в ситуаціях професійного й наукового спілкування; презентувати результати своїх досліджень іноземною мовою ПРН 6. Застосовувати знання про експресивні, емоційні, логічні засоби мови та техніку мовлення для досягнення запланованого прагматичного результату й організації успішної комунікації ПРН 13. Доступно й аргументовано пояснювати сутність конкретних філологічних питань і власну точку зору на них та її обґрунтування як фахівцям, так і широкому загалу, зокрема особам, які навчаються ПРН 14. Створювати, аналізувати й редагувати тексти різних стилів та жанрів ПРН 16. Використовувати спеціалізовані концептуальні знання в галузі української мови та літератури й лінгводидактики для розв’язання складних задач і проблем, що потребує оновлення та інтеграції знань, часто в умовах неповної / недостатньої інформації та суперечливих вимог.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Володіння українською мовою на рівні, що дозволяє спілкуватися в усіх сферах діяльності (В2).
Зміст навчальної дисципліни
У дисципліні розглядаються лексико-граматична і стилістична системи сучасної української мови; мовно-мовленнєві засоби, що є специфічними для різних стилів мовлення, та опис цих засобів у прикладному аспекті. Предмет структуровано на 2 модулі. Перший поглиблює і систематизує знання студентів про особливості стильових різновидів української мови, специфіку порядку слів українського речення, правила, які визначають функціонування лексико-фразеологічних одиниць у мовленні. Другий формує навички аналізу текстів певного обсягу, швидкого перегляду текстів довідкового характеру, вміння вилучати інформацію з текстів різних стилів й передавати її письмово у вигляді планів різного типу та анотації.
Рекомендована та необхідна література
1. Бакум З. П., Городецька В. А, Суховенко Н. І. Українська мова для студентів-іноземців (рівень С1): навч. посіб. Кривий Ріг, 2013. Ч. І. 94 с. 2. Дерба С. М., Ніколаєва Н. С. Українська мова як іноземна (навчальний посібник для студентів-магістрів). Київ: Видавництво «Фенікс», 2021. 136 с. 3. Українська мова для іноземних студентів: (навчально-методичний посібник з української мови для іноземних студентів). Дідківська Л. П. та ін. Вінниця: ПП Балюк І. Б., 2012. 328 с. 4. Дем’янюк А. А. Практичний курс української мови (для іноземних студентів-філологів): навчальний посібник. Київ: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2011.120 с. 5. Зусін В. Я. Етика та етикет ділового спілкування. Київ: Центр навчальної літератури, 2005. 234 с. 6. Максименко А. В. Реферування наукових текстів: методичні рекомендації з навчання студентів старших курсів та іноземних аспірантів Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Київ, 2016. 27 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Форми навчання: практичні заняття, самостійна робота. Методи навчання: пояснення нового матеріалу, бесіда, рецензія на відповідь одногрупника, аналіз навчально-методичних матеріалів, інтерактивні методи (робота в парах, малих групах), метод проблемного викладу, виконання вправ, аналіз текстових фрагментів, добір матеріалів рідною мовою студента для розгорнутої відповіді українською мовою.
Методи та критерії оцінювання
Усна відповідь, аналіз текстів різних стилів, МКР та аналіз її результатів, іспит. Критерії оцінювання кожного виду завдань див. у робочих програмах навчальних дисциплін.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української філології для іноземних громадян
Навчально-науковий інститут філології