Навчальна практика 4. Гірська гідрометеорологічна

Освітня програма: Управління та екологія водних ресурсів, бакалавр

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Навчальна практика 4. Гірська гідрометеорологічна
Код дисципліни
ОК.30
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПР01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю. ПР05. Вміти проводити польові та лабораторні дослідження. ПР08. Обґрунтовувати вибір та використовувати польові та лабораторні методи для аналізу природних та антропогенних систем і об’єктів. ПР09. Вміти виконувати дослідження геосфер за допомогою кількісних методів аналізу. ПР11. Впорядковувати і узагальнювати матеріали польових та лабораторних досліджень. ПР15. Уміти обирати оптимальні методи та інструментальні засоби для проведення досліджень, збору та обробки даних.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: - умови формування стоку води гірських річок Карпат, види живлення, фази водного режиму; - вплив висотної зональності на просторово-часову мінливість водно-балансових складових; - основні характеристики снігового покриву та методи їх виміру та розрахунку; - класифікацію снігу за вмістом у ньому води, фізичні характеристики типів снігу; - методи проведення стаціонарних та маршрутних спостережень, правила техніки безпеки при організації та проведені польових досліджень та робіт. Вміти: - застосовувати методи проведення стаціонарних та маршрутних спостережень за снігом та методики розрахунку його характеристик, просторових і часових відмінностей в його накопиченні; - описувати еволюцію снігового покриву під впливом умов місцевості, вітру, рослинності, температури; - пояснювати процес метаморфізму снігу, співвідношення сніг-вода і водний еквівалент снігу; - аналізувати водний та льодовий режим річки, накопичення чи танення снігу на певній території в умовах реального часу.
Зміст навчальної дисципліни
Мета навчальної гірської гідрометеорологічної практики – закріплення і поглиблення студентами базових знань про формування та вивчення вод суші в гірській місцевості, отриманих під час вивчення ряду навчальних дисциплін, оволодіння методиками проведення гідрометеорологічних спостережень, практичними навичками і прийомами польових експедиційних досліджень, їх самостійною організацією, обробкою результатів стаціонарних спостережень та маршрутних зйомок, їх узагальнення, оформлення звіту про проведені дослідження.
Рекомендована та необхідна література
1. Вишневський В.І., Косовець О.О. Гідрологічні характеристики річок України. Київ, 2003. 324 с. 2. Гребінь В.В. Сучасний водний режим річок України (ландшафтно-гідрологічний аналіз). Київ, 2010. 316 с. 3. Гидрологические и водно-балансовые расчеты/ Под ред. Н.Г. Галущенко. К.: Вища шк., 1987. 248 с. 4. Гідрометеорологічні умови басейну Чорної Тиси та їх вивчення / Ободовський О.Г., Сніжко С.І., Гребінь В.В. та ін. К.: ВГЛ Обрії, 2055. 172 с. 5. Кирилюк М.І. Водний баланс і якісний стан водних ресурсів Українських Карпат. Чернівці: Рута, 2001. С.78-87. 6. Колісник П.І. Метеорология: Практикум. К.: Вища шк., 1986. 175 с. 7.Хільчевський В.К. Гребінь В.В., Манукало В.О. Гідрологічний словник. К.: ДІА, 2022. 236 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, польові роботи, стаціонарні та маршрутні спостереження, камеральні роботи, захист заключного звіту, опитування, диференційований залік.
Методи та критерії оцінювання
Умови допуску до заліку: рекомендований мінімум для допуску – 33 бали, максимум – 60 балів. Поточне оцінювання складається із балів, набраних студентом протягом терміну проходження практики, є сумою балів, що були отримані при оцінюванні: усних відповідей та виконанні практичних завдань та польових робіт під час маршрутів; ведення польового щоденника; участі у підготовці та оформленні звіту. Для студентів, які набрали поточну оцінку меншу від 33 балів, обов’язковою умовою для отримання допуску до заліку є отримання та виконання додаткового практичного завдання. Максимальна кількість балів під час складання заліку – 40, мінімальна – 27 балів. Підсумкове оцінювання у формі заліку проводиться в усному форматі.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ольга Іванівна Лук’янець
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Гідрології та гідроекології
Географічний факультет