Гідрографічна характеристика районів річкових басейнів України
Освітня програма: Управління та екологія водних ресурсів, бакалавр
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Гідрографічна характеристика районів річкових басейнів України
Код дисципліни
ВБ 1.1.1
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю. ПР07. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку геосфер. ПР12. Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи в науках про Землю відповідно до спеціалізації. ПР15. Уміти обирати оптимальні методи та інструментальні засоби для проведення досліджень, збору та обробки даних.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: - водні об’єкти суші, фактори та причини їх утворення, роль екзогенних та ендогенних процесів у формуванні водних об’єктів; - гідрографічна мережа як продукт самоорганізації, її водно-балансова роль, види руху природних вод; - ерозія, абразія, екзарація, корозія; - основні складові річкової гідрографічної мережі та її гідрографічні характеристики; - водні об’єкти України, будова гідрографічної мережі у різних фізико-географічних зонах та орографічних умовах України; - вплив змін клімату і антропогенних факторів на перетворення водних об’єктів України та їх гідрографію. Вміти: - аналізувати природні фізико-географічні умови утворення та еволюції водних об’єктів та їх гідрографії; - виділяти складові річкової гідрографічної мережі на прикладі річкової системи України;
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – надання та отримання студентами теоретичних та практичних знань про гідрографію водних об’єктів, основні фактори утворення водних об’єктів суші, про річкові, озерні, болотні, льодовикові системи та закономірності будови їх гідрографічної мережі, способи опису та кількісної оцінки основних характеристик гідрографії водних об’єктів, а також детальний розгляд та вивчення фізико-географічних умов і територіальних особливостей гідрографії водних об’єктів України, формування та будову річкової гідрографічної мережі, найбільших річкових систем України, набуття практичних навичок розрахунку гідрографічних характеристик природних та перетворених водних об’єктів та екологічної оцінки гідрографічної мережі України.
Рекомендована та необхідна література
1. Загальна гідрологія: підручник / В.К. Хільчевський, О.Г. Ободовський та ін. К.: ВПЦ «Київський університет», 2008. 399 с. https://uhe.gov.ua/sites/default/files/2018-07/REP0000672.PDF 2. Косовець О.О. Вишневський В.І. Гідрологічні характеристики річок України К.: Ніка-центр, 2003. 324 с. 3. Лук’янець О.І., Ободовський О.Г., Гребінь В.В. та ін. Просторові закономірності зміни середнього річного стоку води річок України. Укр. геогр. журнал, 2021, N1, с. 06-14. https://doi.org/10.15407/ugz2021.01.006. 4. Методики гідрографічного та водогосподарського районування території України відповідно до вимог Водної рамкової директиви Європейського Союзу / В.В. Гребінь, В.Б. Мокін, В.А. Сташук та ін. К.: Інтерпрес, 2013. 55 с. 5. Хільчевський В.К., Гребінь В.В. Водні об’єкти України та рекреаційне оцінювання якості води: посібник. К.: ВПЦ «Київський університет», 2022. 300 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, опитування, практичні заняття, самостійна робота, модульна контрольна робота, залік.
Методи та критерії оцінювання
Умови допуску до заліку: рекомендований мінімум для допуску – 36 балів. Для студентів, які набрали сумарно меншу від 36 балів (рекомендований мінімум) кількість, обов’язковою умовою для отримання допуску до заліку є написання рефератів по питанням пропущених чи недостатньо засвоєних тем. - підсумкове оцінювання у формі заліку проводиться в письмовому форматі. Максимальна кількість балів під час складання заліку – 40, мінімальна кількість балів, що додаються до семестрових – 24 (60% максимальної кількості балів, відведених на залік). Підсумкова оцінка з дисципліни складається із балів, набраних студентом за результатами семестрового контролю за першою та другою частинами і балів підсумкової контрольної роботи.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Ольга
Іванівна
Лук’янець
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет