Загальна хімія

Освітня програма: Управління та екологія водних ресурсів, бакалавр

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Загальна хімія
Код дисципліни
ОК.09
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю. ПР05. Вміти проводити польові та лабораторні дослідження. ПР07. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку геосфер. ПР08. Обґрунтовувати вибір та використовувати польові та лабораторні методи для аналізу природних та антропогенних систем і об’єктів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Даний курс базується на знаннях шкільного курсу хімії (поняття моль, закон Авогадро та класи неорганічних сполук, теорія електролітичної дисоціації, будова атома), фізики (газові закони, будова атома, електрика, магнетизм) і математики (рівняння і системи рівнянь, дії зі ступенями і коренями, середні величини, натуральні та десяткові логарифми, пропорційність). Знання, отримані в ході вивчення даної дисципліни, є основою для вивчення таких курсів як “Гідрологія та гідрохімія України”, “Хімічний склад природних вод”, “Гідрохімія світового океану”, “Хімія атмосфери”.
Зміст навчальної дисципліни
Основне завдання курсу “Загальна хімія” – дати студентам географічного факультету базові знання із загальної хімії та навики найпростіших лабораторних технік, які мають стати основою для розуміння природних процесів при вивчення спеціальних дисциплін. В даному курсі розглядаються основні поняття та закони загальної хімії: будова атому, закономірності властивостей елементів в періодичній системі Д.І. Менделєєва, на основі яких розглядаються типи хімічного зв’язку та його вплив на хімічні властивості сполук елементів. Студенти вчаться свідомо складати рівняння хімічних реакцій за участю сполук елементів, які належать до різних класів неорганічних сполук: оксидів, основ, кислот, амфотерних гідроксидів та солей. Координаційні сполуки та їх значення у природних процесах. Закономірності перебігу хімічних процесів. Теорії розчинів та їх хімічних властивостей. Дається розуміння окисно-відновних процесів на основі положення елементів у Періодичній системі. Студенти навчаються складати окисно-відновні реакції, а також усвідомлюють їх значення у біо- та геохімічних процесах. Розглядаються хімічні джерела електроенергії та корозія металів. Дається загальний огляд поширення елементів в природі; методів добування, фізичних та хімічних властивостей сполук металів та неметалів, а також основні закони геохімії.
Рекомендована та необхідна література
1.Глінка М.В. Загальна хімія. Київ:Вища школа, 1994, 609с. 2. Григор’єва В.В., Самійленко В.М., Сич А.М. Загальна хімія. Київ: Вища школа, 1991,359с. 3. П.Г. Нагорний, О.В. Петренко „Посібник з хімії”, Київ, „Фітосоціоцентр”, 2007, 164 с. 5. Пономарьова В.В. Основні класи неорганічних сполук. Тернопіль “Мандрівець”: 2014, 96. 6. Пономарьова В.В. Методичний посібник з хімії для нехімічних спеціальностей. Київ, 2016, 108с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні роботи
Методи та критерії оцінювання
У курсі передбачено 2 змістовні частини. Заняття проводяться у вигляді лекцій та практичних. Завершується дисципліна заліком. Семестрове оцінювання: кількість балів, що студент отримує протягом семестру є сумою балів, що були отримані при оцінюванні виконаних практичних робіт, опитуванні та виконанні модульних контрольних робіт.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

ВІРА ВАСИЛІВНА ПОНОМАРЬОВА
Кафедра неорганічної хімії
Хімічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра неорганічної хімії
Хімічний факультет