Прикладне застосування ГІС у вирішенні гідроекологічних задач
Освітня програма: Гідрологія та інтегроване управління водними ресурсами
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Прикладне застосування ГІС у вирішенні гідроекологічних задач
Код дисципліни
ОК.02
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПР03. Вміти спілкуватися з фахівцями та експертами різного рівня інших галузей знань, у тому числі в міжнародному контексті, в глобальному інформаційному середовищі. ПР07. Знати сучасні методи дослідження Землі та її геосфер і вміти їх застосовувати у виробничій та науково-дослідницькій діяльності. ПР09. Розробляти та впроваджувати механізми територіального менеджменту, геопланування, здійснювати моніторинг регіонального розвитку, складати плани та програми. ПР12. Моделювати геосферні об’єкти і процеси, застосовуючи картографічні і математичні методи та геоінформаційні технології.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: - основні поняття геоінформаційних систем (ГІС); - векторні геодані, їх створення, інструменти їх аналізу та редагування; - растрові геодані, їх створення, інструменти їх аналізу та редагування; - геоприв’язка та оцифровка растрових зображень; - матеріали дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) та робота з ними; - геопросторовий аналіз, інтерполяція та робота з растровими поверхнями; - GNSS дані та їх обробка в ГІС; - цифрові моделі рельєфу, їх створення та редагування. Вміти: - здійснювати збір, введення та редагування просторової і атрибутивної інформації; - здійснювати аналіз геопросторових даних, визначати та порівнювати характеристики (координати, розміри тощо), об’єктів реального світу; - проводити географічну прив’язку растрових зображень, формування мозаїки растрових зображень; - робота з координатами та таблицями даних, обробка матеріалів топографо-геодезичного знімання та гідрометричних робіт в ГІС; - створювати растрові поверхі та вибирати з них інформацію;
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – формування систематичних знань та практичних навичок у студентів у сфері застосування геоінформаційних систем (ГІС). Освоєння сучасних методів і способів використання інструментів геопросторового аналізу та моделювання, набуття практичного досвіду застосування ГІС при роботі з матеріалами топографо-геодезичного знімання, гідрометричних вимірів, аерофотозйомки, даними супутникового моніторингу стану довкілля, та покращення загального розуміння багатоцільового використання ГІС для прийняття управлінських рішень та при вирішенні гідроекологічних задач.
Рекомендована та необхідна література
1. Геоінформаційні системи в науках про Землю: монографія / В. І. Зацерковний, І. В. Тішаєв, та ін. Ніжин : НДУ ім. М. Гоголя, 2016. 510 с. 2. Геоінформаційні технології в екології : Навчальний посібник / Пітак І.В., Негадайлов А.А. та ін. / Чернівці:, 2012. 273 с. 3. Руководство пользователя QGIS http://gis-lab.info/docs/qgis/user_guide/qgis-1.6.0_user_guide_ru.pdf 4. Іщук О.О., Коржнев М.М., Кошляков О.Є. Посторовий аналіз і моделювання в ГІС. К.: ВПЦ "Київський університет", 2003. 200 с. 5. Геоінформаційні системи в екології. Електр навч. посіб / Під ред. Є. М. Крижанівського. Вінниця: ВНТУ, 2014. 192 с. 6. Самойленко В.М. Основи геоінформаційних систем. Методологія. К., 2003. 276 с. 7. Самойленко В.М. Географічні інформаційні системи та технології: підручник. К., 2010. 448 с. 8. SAGA System of Automated Geoscientific Analyses: http://www.saga-gis.org/en/index.html 9. QGIS https://qgis.org/ru/site/index.html 11. ArcGis: https://pro.arcgis.com/ru/pro-app/
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття, тест, бліц опитування, самостійна робота, модульна контрольна робота, звіт по практичній роботі, іспит.
Методи та критерії оцінювання
Умови допуску до іспиту: рекомендований мінімум для допуску – 36 балів. Для студентів, які набрали сумарно меншу від 36 балів (рекомендований мінімум) кількість, обов’язковою умовою для отримання допуску до іспиту є написання рефератів з питань пропущених чи недостатньо засвоєних тем. Підсумкове оцінювання проводиться у формі іспиту в письмовому форматі. Максимальна кількість балів під час складання іспиту – 40, мінімальна кількість балів, що додаються до семестрових – 24 (60% максимальної кількості балів, відведених на іспит). Підсумкова оцінка з дисципліни складається із балів, набраних за результатами семестрового контролю за першою та другою частинами і балів підсумкової контрольної роботи.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Станіслав
Олексійович
Москаленко
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет