Обмін речовин

Освітня програма: Лабораторна діагностика (бакалавр)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Обмін речовин
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знання молекулярних механізмів, що лежать в основі порушень обміну речовин за спадкових та набутих патологічних станів; Знання принципів діагностики найпоширеніших функціональних розладів органів шлунково-кишкового тракту, нирок, нервової та м’язової систем, сполучної тканини, ендокринних залоз; Знання основних принципів застосування досліджень біохімічного складу крові і сечі у діагностиці патологічних станів; Здатність обґрунтовано підбирати спектр лабораторних досліджень та оцінювати їх результати.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Для успішного опанування дисципліни «Обмін речовин» засвоєння знань за такими дисциплінами як «Фізіологія людини та тварин», «Основи травлення та живлення», "Біохімія".
Зміст навчальної дисципліни
Обмін речовин, який безперервно відбувається в нашому організмі, є основою життєдіяльності живих організмів. Саме він забезпечує речовинами та енергією клітини, відтак можливі їх ріст, розвиток, взагалі існування. Явища обміну речовин полягають в надходженні в організм із зовнішнього середовища різних речовин, у засвоєнні й зміні їх у виділенні утворюються продуктів розпаду. При всіх цих процесах зміни речовин в організмі спостерігається безліч різних хімічних, механічних, термічних і електричних явищ, що постійно відбувається перетворення енергії: потенційна енергія складних органічних сполук при їх розщепленні звільняється і перетворюється в теплову, механічну, електричну. У цілому обмінні процеси забезпечують життєдіяльність організму людини на всіх рівнях. Будь-яке порушення перебігу реакцій призводить до зміни фізіологічного стану, що може мати серйозні клінічні наслідки.
Рекомендована та необхідна література
Гонський Я.Л., Максимчук Т.П., Калинський М.І. Біохімія людини. Тернопіль:"Укрмедкнига", 2002.- 744 с. Губський Ю.І. Біологічна хімія. - Київ-Тернопіль: Укрмедкнига, 2000.- 508 с Бабенюк Ю.Д., Остапченко Л.І., Скопенко О.В. Біохімія: терміни і номенклатура ферментів: Навчальний посібник. - К.: Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2005. – 356 с. Остапченко Л.І., Скопенко О.В. Біохімія в схемах і таблицях: Навчальний посібник. – К.: Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2004 .– 128 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, лабораторні заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Тестовий поточний контроль, модульні контрольні роботи, оцінювання захищених лабораторних робіт. Підсумкове оцінювання у формі заліку.
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра Біомедицини
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”