Фізико-хімічні процеси в живих системах
Освітня програма: Біотехнологія (бакалавр) ДЕННА
Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”
Назва дисципліни
Фізико-хімічні процеси в живих системах
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР01. Вміти застосовувати сучасні математичні методи для розв’язання практичних задач, пов’язаних з дослідженням і проектуванням біотехнологічних процесів. Використовувати знання фізики для аналізу біотехнологічних процесів.
ПР02. Вміти здійснювати якісний та кількісний аналіз речовин неорганічного, органічного та біологічного походження, використовуючи відповідні методи. ПР06. Вміти визначати та аналізувати основні фізико-хімічні властивості органічних сполук, що входять до складу біологічних агентів (білки, нуклеїнові кислоти, вуглеводи, ліпіди). ПР07. Вміти застосовувати знання складу та структури клітин різних біологічних агентів для визначення оптимальних умов культивування та
потенціалу використання досліджуваних клітин у біотехнології. ПР 10, 12.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування науково-теоретичним та практичним матеріалом навчальних дисциплін, які викладаються студентам освітнього рівня «бакалавр». 2. Вміти самостійно застосовувати знання з біології клітин, біохімії, молекулярної біології, та ін. дисциплін, працювати з науково-методичною літературою. 3. Володіти елементарним навичками роботи з матеріалами та обладнанням, що використовуються в біофізичній лабораторії.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна «Фізико-хімічні процеси в живих системах» – дисципліна, основним предметом якої є вивчення взаємозв'язку між фізичною, хімічного і біологічного формами руху матерії. Коло проблем, що вивчаються дисципліною, великий. Серед них проблеми, які є предметом вивчення фізики, хімії та біології, без глибокого вивчення яких неможливе розуміння взаємної зв'язку фізичної, хімічної та біологічної форм руху матерії і встановлення її специфічних закономірностей, наприклад, вчення про хімічну рівновагу, елементи біотермодинаміки і теорії відкритих систем, фізико-хімія біополімерів, ферментативний каталіз. До найголовніших специфічним проблем дисципліни відносяться: вчення про проникності біологічних мембран в зв'язку з їх структурою і біологічними функціями; термодинаміка і кінетика біохімічних процесів; вчення про окисно-відновні процеси в живих організмах; вчення про взаємозв'язок біологічних структур і функцій з фізичними та хімічними процесами, що відбуваються в цих структурах на різних рівнях, починаючи з молекулярної структури протоплазми і закінчуючи здійсненням таких складних функцій, як м'язове скорочення і нервове збудження. При вивченні різних проблем дисципліни широко використовують як теоретичні, так і експериментальні методи фізики, хімії і загальної біології.
Рекомендована та необхідна література
1.Костюк П.Г., Зима В.Л., Магура Ш.С., Мірошниченко М.С., Шуба М.Ф. Біофізика. – К.: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2008. – 567 с. 2.Веселовский Н.С., Федулова С.А., Костюк П.Г. Биофизика одиночного синапса. - К.: Наукова думка, 2004. - 118 c. 3.Костерін С.О., Бабіч Л.Г., Шликов С.Г., Данилович Ю.В., Векліч Т.О., Мазур Ю.Ю. Біохімічні властивості та регуляція Са2+-транспортувальних систем мембранних структур гладеньком’язевих клітин. – К.: Наукова думка, 2016. - 273 с. 4.Шуба Я.М. Основи молекулярної фізіології іонних каналів. - К. : Наук. Думка. 2010. - 447 c. 5.Шуба М.Ф., Давидовська Т.Л., Прилуцький Ю.І., Жолос О.В., Богуцька К.І. Електробіофізика. - К.: Фітосоціоцентр, 2002. - 152 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, лабораторна робота, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
- семестрове оцінювання:
1. Модульна контрольна робота 1 – РН 1.1; РН 1.2 (Блок тем розділів 1, 2) – 20 балів/10 балів 2. Модульна контрольна робота 2 – РН 1.3; РН 1.4 (Блок тем розділів 3,4) – 20 балів/10 балів 3. Звіти про виконання лабораторних робіт – РН 2.1, 3.1 – 20 балів/10 балів
- підсумкове оцінювання: у формі іспиту
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни