Екологічна гідрологія

Освітня програма: Управління та екологія водних ресурсів, бакалавр, 2020

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Екологічна гідрологія
Код дисципліни
ВБ.1.2.10
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПР01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю. ПР04. Використовувати інформаційні технології, картографічні та геоінформаційні моделі в області наук про Землю. ПР07. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку геосфер. ПР10. Аналізувати склад і будову геосфер (у відповідності до спеціалізації) на різних просторово-часових масштабах. ПР13. Уміти доносити результати діяльності до професійної аудиторії та широкого загалу, робити презентації та повідомлення.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів «Фізика», «Хімія», «Екологія», «Основи метеорології», «Гідрологія річок», «Гідрологія озер», «Основи гідрохімії». 2. Знати теоретичні основи фізичної географії, загальної гідрології та метеорології. 3. Володіти елементарними навичками морфометричних розрахунків, методами обробки картографічної інформації, комп’ютерними технологіями, навичками гідрометричних вимірювань, вмінням проводити біологічну оцінку якості води 4. Володіти елементарними навичками системного аналізу, розуміти причинно- наслідкові зв’язки між компонентами природи.
Зміст навчальної дисципліни
Метою дисципліни є отримання студентами системних уявлень про гідрологічні процеси та чинники, як такі, що формують екологічний стан водних об’єктів. Студент повинен добре уявляти місце і роль гідрологічних чинників у функціонуванні екосистем, значення водних ресурсів, сутність гідрологічних процесів, що відбуваються у річках та водоймах; вміти оцінити їх внесок у формування якості води; повинен володіти системою наукових знань та методів досліджень в галузі гідрології, питаннями застосування гідрологічних знань на практиці. Навчальна дисципліна присвячена вивченню гідрологічних процесів, зокрема у розрізі таких основних питань: (зовнішній водообмін, внутрішньо водоймова динаміка, гідрофізичні характеристики водних мас) в якості екологічних факторів. Навчальна дисципліна «Екологічна гідрологія» є складовою комплексної підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» спеціальності 103 «Науки про Землю» освітньої програми «Управління та екологія водних ресурсів».
Рекомендована та необхідна література
1.Загальна гідрологія: підручник / В.К. Хільчевський, О.Г. Ободовський, В.В. Гребінь та ін. – К.: Видавничо- поліграфічний центр «Київський університет», 2008. – 399 с. 2. Водний фонд України: Штучні водойми – водосховища і ставки: Довідник / За ред. В.К Хільчевського, В.В. Гребеня. – К.: Інтерпрес ЛТД, 2014. – 164 с. 3. Паламарчук М.М., Закорчевна Н.Б. Водний фонд України. 2 вид. доп. – К.: Ніка-центр, 2006. – 320 с. 5. Вишневський В.І. Річки і водойми України. Стан і використання. – К.: Віпол, 2000. – 376 с. 6. Горєв Л.М., Пелешенко В.І., Хільчевський В.К. Гідрохімія України. – К.: Вища школа, 1995. – 307 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру, після завершення відповідних тем, проводяться тематичні письмові контрольні роботи із відкритими питаннями. Обов’язковим для іспиту є написання контрольних робіт за змістовими модулями, виконання всіх практичних робіт. Для студентів, які набрали сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 36 балів для одержання допуску до іспиту обов’язковою умовою є написання рефератів на недостатньо засвоєні теми. Підсумкове оцінювання у формі іспиту: максимальна кількість балів на іспиті - 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 24 бали (60% максимальної кількості балів, відведених на іспит). Студенти, які набрали впродовж семестру сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 20 балів до складання іспиту не допускаються. Рекомендований мінімум для допуску до іспиту – 36 балів. Оцінювання здійснюється впродовж семестру для усіх видів робіт, включаючи і самостійну роботу.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Василь Васильович Гребінь
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Гідрології та гідроекології
Географічний факультет