Захист інформації в комп'ютерних системах
Освітня програма: Інженерія комп’ютерних систем і мереж
Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Назва дисципліни
Захист інформації в комп'ютерних системах
Код дисципліни
ВБС 2.1
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Студень повинен знати: Принципи захисту інформації в комп’ютерних системах; Основні методи та засоби для аудиту безпеки комп'ютерних систем; Принципи роботи механізмів захисту на рівні операційних систем; Основні методи криптографічного захисту інформації; Структуру типових криптографічних шифрів; Принцип роботи інфраструктури відкритих ключів; Теорію криптографічних протоколів.
Студень повинен вміти: Використовувати програмне забезпечення для аудиту комп'ютерних систем; Працювати з базами даних вразливостей програмного забезпечення; Налаштовувати засоби захисту інформації на рівні операційної системи; Працювати з криптографічними бібліотеками для створення надійного каналу зв’язку.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна «Захист інформації у комп'ютерних системах» базується на циклі дисциплін професійної та практичної підготовки. До вивчення дисципліни «Захист інформації у комп'ютерних системах» необхідно пройти підготовку і скласти іспити/заліки з таких дисциплін: «Апаратне та програмне забезпечення комп’ютерних систем», «Програмування», «Комп’ютерні мережі», «Системне програмне забезпечення» «Вища математика».
Студент повинен знати: вищу математику, програмно-апаратний склад персонального комп’ютера, операційні системи, комп’ютерні мережі, програмування.
Студент повинен вміти: користуватися персональним комп’ютером, використовувати гіпервізор для налаштування віртуальних машин та мережі між ними, встановлювати ОС та системне програмне забезпечення у віртуальних машинах, налаштування системного програмного забезпечення.
Зміст навчальної дисципліни
Поняття безпеки в комп'ютерних системах; Найбільш поширені техніки атак на комп'ютерні системи; Вразливості програмного забезпечення; Безпека та засоби захисту на рівні операційної системи; Захист від атак на комп'ютерні системи в корпоративній мережі; Вступ до криптографії; Математичні основи криптографії; Частотний аналіз текстів; Блочні шифри; Аутентифікація повідомлень; Протокол обміну ключами Діффі-Хеллмана; Rivest-Shamir-Adleman (RSA); Керування ключами та криптографічні протоколи.
Рекомендована та необхідна література
1. Hertzog, Raphaël, and Jim O'Gorman. Kali Linux Revealed: Mastering the Penetration Testing Distribution. offsec Press, 2017.
2. Kocher, Paul, et al. "Spectre attacks: Exploiting speculative execution." arXiv preprint arXiv:1801.01203 (2018).
3. Savard, John JG. "A cryptographic compendium." John Savard's Home Page 30 (1999).
4. Гапак О.М. Методичні вказівки і завдання до лабораторних робіт з курсу «Захист інформації в комп’ютерних системах» для студентів 3-4-го курсу інженерно-технічного факультету спеціальності «комп’ютерна інженерія». – Ужгород: «АУТДОР-ШАРК», 2019. – 52 с.
5. Грайворонський М.В., Новіков О.М. Безпека інформаційно-комунікаційних систем. – К.: ВНV, 2009. – 608 с.
6. Остапов С.Е., Валь Л.О. Основи криптографії: навчальний посібник. Чернівці: Книги–ХХІ, 2008. – 188с.
7. Schneier B. Applied cryptography, 1996 // Cover and title pages. – 1997. – Т. 125147.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні роботи, індивідуальна самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Навчальний семестр має два змістові модулі: у змістовий модуль 1 входять теми 1-5, у змістовий модуль 2 входять теми 6-13. Проміжний модульний контроль оцінюється в 20 балів.
Підсумкове оцінювання (у формі заліку): Заліковий білет складається із 4 відкритих питань, що обираються випадковим чином. Кожне питання оцінюється від 0 до 10 балів. Всього за залікову роботу можна отримати від 0 до 40 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів, оцінка за іспит не може бути меншою 24 бали.
Умови допуску до підсумкового заліку: умовою допуску до заліку є отримання студентом сумарно не менше, ніж критично-розрахунковий мінімум за семестр. Студенти, які протягом семестру сумарно набрали меншу кількість балів, ніж критично-розрахунковий мінімум 36 балів, для одержання допуску до заліку обов’язково повинні написати додаткову контрольну роботу.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Олександр
Францович
Борецький
Кафедра комп'ютерної інженерії
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра комп'ютерної інженерії
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем