Порівняльна політологія

Освітня програма: ОНП Політологія. Денна форма навчання 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Порівняльна політологія
Код дисципліни
ВБ 1.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
2. Застосовувати спеціалізовані концептуальні знання з політології, що включають сучасні наукові здобутки у сфері професійної діяльності або галузі знань і є основою для оригінального мислення та проведення досліджень, критичне осмислення проблем у галузі та на межі галузей знань. 4. Приймати ефективні рішення з питань політики, політичних наук і дотичних проблем, у тому числі у складних і непередбачуваних умовах; прогнозувати розвиток політичних процесів; визначати фактори, що впливають на них і на досягнення поставлених цілей; аналізувати і порівнювати альтернативи; оцінювати ризики та імовірні наслідки політичних рішень. 7. Здійснювати управління складною діяльністю у сфері політики, політології та у ширших контекстах, розробляти плани і заходи з їх реалізації, забезпечувати якість освіти, оцінювати ефективність і результативність діяльності. 10. Брати продуктивну участь у науковому співробітництві як на національному, так і міжнародному рівнях.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики політичних процесів основні теорії та методи політичної науки, мати уявлення про механізми виміру політичної влади, політичного життя, політичних процесів. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо політичних феноменів та явищ, політичних процесів та подій. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних подій та явищ; використання іншомовних фахових інформативних джерел, володіти основами політичної культури.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна знайомить студентів із основами порівняльних досліджень, які є новою міждисциплінарною галуззю. Визначається предмет, завдання, теоретичні основи, методології, основні напрямки та проблематика сучасних досліджень. З’ясовуються засади динаміки зміни політичних режимів (традиційне, модерне суспільство), приділяється увага проблемам основних етапів розвитку теорій, підходів до аналізу політичних процесів, особливостям розвитку субдисципліни в різних країнах: вивчення політичних транзитивних процесів в політологічних дослідженнях США, Західної Європі. Розглядаються принципи порівняльного аналізу поведінки суб’єктів, окреслюються основні типології демократичного транзиту. Пояснюється варіативність сучасних режимів, яка є результатом впливів взаємопов’язаних чинників (політичних, економічних, релігійних) у межах національних та регіональних відносин.
Рекомендована та необхідна література
Коваленко О., Обушний М.І., Ткач О.І. Політологія. Довідник. – К.: 2004. –735 с. Чилкотт Рональд Х. Теории сравнительной политологии. В поисках парадигмы. — М.:ИНФРА-М. „Весь мир”, 2001. — 560с. Рудич Ф. М., Балабан Р. В., Дергачов О. П., Заремба О. В., Зеленько Г. І.. Україна в сучасному геополітичному просторі: теоретичний і прикладний аспекти / Міжрегіональна академія управління персоналом; Інститут політичних і етнонаціональних досліджень НАН України. — К.: МАУП, 2002. — 488с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Усні доповіді, дискусії, презентація самостійного дослідження, огляд джерел з аналітичним коментарем. Критерії. На семінарських заняттях оцінці підлягають: рівень знань та повнота розкриття питання в усних доповідях; активність при обговоренні питань та аргументованість власної позиції у дискусіях; використання додаткових джерел при підготовці доповіді; здатність здійснити критичний аналіз ідей та тверджень, винесених на обговорення; змістовне наповнення презентаційного матеріалу та вільне і цікаве його подання. Критеріями оцінювання самостійної роботи (есе, аналітичної розвідки) є наявність самостійного, науково обґрунтованого коментаря (з посиланням на основну та додаткову літературу до курсу), формулювання думки із застосуванням фахової термінології і дотримання термінів, відведених для виконання самостійних робіт
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни