Політична глобалістика та критична геополітика

Освітня програма: ОНП Політологія. Денна форма навчання 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Політична глобалістика та критична геополітика
Код дисципліни
ОК 5
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
8
Результати навчання
1. Застосовувати для розв’язування складних задач політології розуміння природи та значення політики як специфічного виду людської діяльності та особливої сфери пізнання. 2. Застосовувати спеціалізовані концептуальні знання з політології у сфері професійної діяльності і є основою для оригінального мислення та проведення досліджень, критичне осмислення проблем у галузі та на межі галузей знань. 6. Критично осмислювати принципи здійснення влади та публічної політики, політичних інститутів та процесів, світової політики та політики окремих країн та регіонів. 9. Конструювати дизайн, планувати і виконувати наукові дослідження, формулювати і перевіряти гіпотези, інтерпретувати дані, обґрунтовувати висновки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні поняття та категорії політичної глобалістики, теорію політичних систем, загальну теорія політики, політичні технології, міжнародні відносини, громадянське суспільства, політичні та громадські організації та рухи та ін. 2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо політичних процесів; застосовувати основні терміни, категорії аналізу соціально-політичних явищ та процесів; виявляти сучасні тенденції трансформації політичних процесів в умовах глобалізації, прогнозувати перспективи їх розвитку з урахуванням особливостей регіонального та геополітичного розвитку. 3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних, економічних подій та явищ; використання іншомовних фахових інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна знайомить студентів з історичними передумовами розвитку глобалістики, школами та концепціями глобалістики. Визначається предмет, завдання, теоретичні основи, методології, основні напрями та проблематика політичної глобалістики. Розглядається характеристика глобалізації як феномену сучасного світу. З’ясовуються особливості політичного простору і часу в глобальному вимірі. Досліджується цивілізаційна парадигма глобальних політичних процесів. Пояснюється взаємодія глобалізації та міжнародної безпеки суспільства. «Критична геополітика» надає систематизовані знання про категоріальний апарат геополітики, що вироблений у межах класичних та сучасних геополітичних концепцій. Предметом навчальної дисципліни є провідні геополітичного тенденції сучасного світового процесу.
Рекомендована та необхідна література
Бжезинський З. Велика шахівниця. Львів, Івано-Франківськ, 2000. Глобальні модерності. Пер. з англ. Т. Цимбала. К., 2008. Дністрянський М.С. Геополітичні доктрини і підходи: критичний аналіз методології / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. Л.: Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2003. 111 с. Мадіссон В.В., Шахов В.А. Сучасна українська геополітика: Навч. посібник для студ. гуманіст спец. вищих навч. зак. К.: Либідь, 2003. 174 с. Шульга М. Геополітика [Текст] : навч. посіб. для студентів ВНЗ / М. А. Шульга; Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. - Київ : Київський університет, 2017. 239 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Усні доповіді, дискусії, презентація самостійного дослідження, огляд джерел з аналітичним коментарем. Критерії. На семінарських заняттях оцінці підлягають: рівень знань та повнота розкриття питання в усних доповідях; активність при обговоренні питань та аргументованість власної позиції у дискусіях; використання додаткових джерел при підготовці доповіді; здатність здійснити критичний аналіз ідей та тверджень, винесених на обговорення; змістовне наповнення презентаційного матеріалу та вільне і цікаве його подання. Критеріями оцінювання самостійної роботи (есе, аналітичної розвідки) є наявність самостійного, науково обґрунтованого коментаря (з посиланням на основну та додаткову літературу до курсу), формулювання думки із застосуванням фахової термінології і дотримання термінів, відведених для виконання самостійних робіт
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни