Розвиток мовленнєвої культури психолога

Освітня програма: Психологія сім’ї з основами психотерапії

Структурний підрозділ: Інститут післядипломної освіти

Назва дисципліни
Розвиток мовленнєвої культури психолога
Код дисципліни
ОК.13
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: комунікативні ознаки культури мовлення; лексичні, граматичні, стилістичні особливості стилів української мови; основні принципи спілкування та максими їх утілення; комунікативні закони; механізми мовленнєвого впливу; комунікативний кодекс і його складники; комунікативні вимоги до мовної поведінки під час публічного виступу; типи слухання і його роль у комунікації; невербальні особливості професійної комунікації Уміти прогнозувати можливі шляхи розвитку комунікативної ситуації, в рамках якої розгортається спілкування; доречно і правильно використовувати мовні засоби у психологічній практиці; знаходити й виправляти мовленнєві помилки в своєму і чужому мовленні; Вільно володіти письмовою та усною державною мовою, правильно вживаючи психологічну термінологію. Грамотно і точно формулювати та висловлювати свої позиції.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
курс «Розвиток мовленнєвої культури психолога» пов'язана з напрямами сучасної психотерапії та технологіями психологічного тренінгу і коучингу.
Зміст навчальної дисципліни
Тема 1. Вступ. Мовленнєва культура у професійній діяльності психолога та її структурні компоненти Тема 2. Культура усного спілкування практичного психолога: загальні вимоги та жанрово-видові особливості Тема 3. Особливості культури писемного мовлення практичного психолога Тема 4. Особливості міжособистісної взаємодії психолога і клієнта Тема 5. Комунікація в міжособистісній взаємодії психолога і клієнта Тема 6. Проблеми адекватного сприйняття і передачі інформації Тема 7. Мовленнєва культура ведення діалогу Тема 8. Зворотний зв'язок і його роль у спілкуванні. Види та техніки слухання і його роль у міжособистісному спілкуванні Тема 9. Культура професійних висловлювань психолога Тема 10. Культура професійного дискутивно-полемічного спілкування Тема 11. Засоби логіко-емоційної виразності мовлення Тема 12. Екстралінгвістичні засоби комунікації
Рекомендована та необхідна література
1. Бацевич Ф.С. Основи комунікативної лінгвістики: підручник / Ф.С. Бацевич. – К.: Видавничий центр «Академія», 2004. – 342 с. 2. Волощак М. Неправильно-правильно. Довідник з українського слововживання / М. Волощак. - Режим доступу: http://nepravylno-pravylno.wikidot.com/ 3. Мороз Л.В. Розвиток мовленнєвої культури психолога: практикум / Л.В. Мороз. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2019. – 160 с. 4. Ханецька Т. І. Культура мовленнєвого спілкування психолога: Навчальний посібник для студ. вищ. навч. закладів / Т. І. Ханецька ; М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. - 2-ге вид., уточ. та доп. - К. : Вид-во НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2012. - 328 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття, самостійна робота студента, іспит
Методи та критерії оцінювання
Участь в інтерактивних формах роботи, експрес опитування, тестування, вирішення професійних ситуацій, виконання практичних вправ та завдань. Мінімальний бал, який має бути отриманий студентом за відповідними формами контролю складає 36 балів. Максимальний бал, який може бути отриманий студентом за семестр складає 60 балів. Оцінка за передбачені форми поточного контролю сумарно не можуть перевищувати 60 балів. Підсумкове оцінювання: залік. Максимальна підсумкова оцінка з дисципліни - 100 балів. Студент може отримати на заліку максимально 40 балів, до яких додаються бали, отримані під час практичних (семінарських) занять. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка, отримана під час заліку, не може бути меншою 24 балів. Шкала відповідності оцінок: зараховано - 90-100, зараховано - 75-89, зараховано - 60-74, не зараховано - 0-59.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Лариса Володимирівна Мороз
ІПО-викладачі
Інститут післядипломної освіти

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

ІПО-викладачі
Інститут післядипломної освіти