Мистецтво в контексті культури

Освітня програма: ОПП Філософія 2020. Денна форма навчання.

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Мистецтво в контексті культури
Код дисципліни
ДВС.2.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 2. Розуміти розмаїття та специфіку філософських дисциплін, знати філософську термінологію. ПРН 4. Аналізувати та коментувати літературу з філософської, соціокультурної та загальногуманітарної проблематики. ПРН 8. Мати обізнаність у головних філософських методах і підходах, розуміти етико-практичну значущість філософського знання. ПРН 10. мати навички реферування, систематизованого огляду та порівняльного аналізу філософської та загальнонаукової літератури. ПРН 16. вміти застосовувати загальногуманітарні та філософські знання в різних сферах життєдіяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; основні культурологічні теорії та методи культурологічних досліджень; основні естетичні та філософські поняття та категорії; основні здобутки матеріальної да духовної культури. 2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, культурних процесів та подій; застосовувати основні терміни, категорії и класифікації культурології в аналізі соціально-культурних явищ та процесів; аналізувати мистецькі твори та витвори дизайну з виокремленням їх належності до певної доби, стилю, жанру, форми та змістовного навантаження. 3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно культурно-мистецьких подій та явищ; використання іншомовних фахових філософських та мистецтвознавчих інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна розширює та поглиблює знання студентами картини розвитку мистецтва, створеної формальним мистецтвознавством та класичною естетикою. Визначається предмет, завдання, теоретичні основи, методології, основні напрямки та проблематика художнього процесу в історичній перспективі. З’ясовується значення мистецтва в європейському культурному контексті, мистецтва як концепції суспільних відносин, шляхи формування нового змісту мистецтва, прояви секуляризації мистецтва в сучасній культурі. Розглядаються становлення культурологічного напрямку у дослідженні мистецтва. Пояснюється художня культура як цілісне утворення. Послідовно розглядаються особливості розгортання співвідношення мистецтва та дизайну в умовах історичного розвитку культури ХІХ-ХХІ століть.
Рекомендована та необхідна література
1. Jean-Pierre Vernant. Les origines de la pensée grecque. Quadrige. Presses Universitaires de France, 2013. 2. Культурологія: підручник для аспірантів вищих навчальних закладів. Х.: Фоліо, 2013. 3. Безвершук Ж. О. Історія культури в термінах і назвах : словник-довідник. К. : Вища школа, 2003. 4. A. L. Kroeber. Style and civilizations. Westport, CT : Greenwood Press, 1973. 5. Панченко В. І. Мистецтво в контексті культури. К. : ТОВ Міжнародна фінансова агенція, 1998. 6. Hazel Clark; David Eric Brody. Design studies: a reader. Oxford ; New York : Berg, 2009. 7. The Industrial Design Reader. Edited by Carma Gorman. New York ; Allworth Pres.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі заліку: Підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Для студентів, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критичний мінімум – 60 балів, для одержання заліку необхідно обов’язково відпрацювати пропущені теми в письмовій формі та здати/надіслати електронною поштою викладачу, що проводить семінарські заняття. Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестрову роботу (мінімум 48, максимум 80 балів) та підсумкової контрольної роботи (мінімум 12, максимум 20 балів).
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етики, естетики і культурології
Філософський факультет