Практична філософія
Освітня програма: ОПП Філософія 2020. Денна форма навчання.
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Практична філософія
Код дисципліни
ДВВ.20
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН 4. Аналізувати та коментувати літературу з філософської, соціокультурної та загальногуманітарної проблематики. ПРН 6. Мати обізнаність щодо основних напрямів, тенденцій, проблематики сучасної філософії. ПРН 8. Мати обізнаність у головних філософських методах і підходах, розуміти етико-практичну значущість
філософського знання. ПРН 15. Мати навички ведення інтелектуальних дискусій на засадах діалогу, відкритості й толерантності. ПРН 17. Мати навички участі в наукових та прикладних дослідженнях у галузі філософії.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати загальні уявлення про теоретичну і практичну філософію; про специфіку філософських проблем у їхньому стосунку до науки, релігії, мистецтва як форм духовного життя людства; про засади критичного осмислення філософських концепцій та про основні варіанти розв’язання філософських проблем. 2. Вміти здійснювати аналітичну роботу; збирати та інтерпретувати наукову інформацію, обробляючи основну літературу з практичної та теоретичної філософії, ставити загальні цілі і основні завдання філософських досліджень; оперувати основними складовими теоретичної і практичної філософії у повсякденному житті і загальній соціальній практиці. 3. Володіти елементарними навичками розв’язувати задачі та практичні проблеми у процесі навчання; опрацьовувати літературу з теоретичної та практичної філософії; обґрунтовувати цілі та напрямки досліджень з філософії; здійснювати різні види дослідницької роботи (анотації, реферати, бібліографії).
Зміст навчальної дисципліни
Практична філософія: Навчальна дисципліна присвячена опрацюванню базових знань з практичної філософії; зокрема про фундаментальні поняття, методологічні
засади (принципи і методи); і включає наступну проблематику: Суще і належне: статус нормативності і об’єктів світу. Проблема свободи: особистісна тотожність. «Критика свідомості» і «критика мови». Дисциплінарне коло сучасної практичної філософії. Проект реабілітації практичної філософії в Німеччині. Лінії Платон-Св. Августин-Кант і АристотельТ. Аквінський-Гегель в історії філософії: етос versus номос. Аристотель: розсудливість, як індикатор слушності практичного розуму. Кантів “примат практичного розуму над теоретичним”. Особлива увага приділяється континентальній практичній філософії.
Рекомендована та необхідна література
1. Апель Карл-Отто Дискурс і відповідальність: проблема переходу до постконвенціональної моралі. К.: Дух і Літера, 2009. 2. Бурд’є П. Практичний глузд. К.: Український Центр Духовної культури, 2003. 505. 3. Гьосле В. Практична філософія в сучасному світі. К.: Лібра, 2003.. 4.Гьоффе О. Демократія в епоху глобалазації. – К.: ППС-2002, 2007. 5. Єрмоленко А. М. Комунікативна практична філософія. Підручник. К: Лібра, 1999. 6. Єрмоленко А.М. Соціальна етика та екологія. Гідність людини – шанування природи. Монографія. К.: Лібра, 2010. – 416 с. 7. Єрмоленко А. М. Сучасна практична філософія: проблеми, теорії, концепції. // Практична філософія. – 2000. -№1. – С. 20 – 30. 8. Маєр-Абіх Клаус Міхаель. Повстання на захист природи. Від довкілля до спільносвіту. Київ: Лібра, 2004. 9. Макинтайр Е. Після чесноти: Дослідження з теорії моралі. К.: Дух і літера, 2002. – 436 с. 10.Основи практичної філософії: підручник / А.М.Лой, А.О. Баумейстер та ін. ВПЦ "Київський університет".- 511 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі іспиту: Іспит у письмовій формі – 24/40 балів. Екзаменаційне оцінювання відбувається в письмовій формі. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 балів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит. Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше, ніж 20 балів. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів. У випадку, коли студент на іспиті набрав менше 24 балів, вони не додаються до семестрової оцінки (незалежно від кількості балів, отриманих під час навчального періоду). Рекомендований мінімум допуску до іспиту – 36 балів. Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестр (мінімум 36, максимум 60 балів) та іспит у письмовій формі (мінімум 24, максимум 40 балів).
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Анна
Валеріївна
Лактіонова
Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет
Філософський факультет
Валентина
Леонідівна
Якубіна
Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет
Філософський факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет
Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет