Філософія культури

Освітня програма: ОПП Філософія 2020. Денна форма навчання.

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Філософія культури
Код дисципліни
ДВВ.18
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 1. Розуміти сенс філософії, її місце в системі культури. ПРН 2.Розуміти розмаїття та специфіку філософських дисциплін, знати філософську термінологію. ПРН 4. Аналізувати та коментувати літературу з філософської, соціокультурної та загальногуманітарної проблематики. ПРН 6.Мати обізнаність щодо основних напрямів, тенденцій, проблематики сучасної філософії. ПРН 8.Мати обізнаність у головних філософських методах і підходах, розуміти етико-практичну значущість філософського знання.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1.До початку вивчення цього курсу студенти мають знати загальні уявлення про структуру філософського знання, про специфіку соціально-філософського і філософсько-історичного пізнання, а також про філософію культури на базі вивчених історико-філософських дисциплін; 2.Вміти здійснювати аналітичну роботу; збирати та інтерпретувати наукову інформацію; полемізувати стосовно ключових філософських проблем; визначати загальні риси соціальних та історичних явищ; давати загальну оцінку стану і тенденціям розвитку філософії, орієнтуватися в її основних практиках; 3.Володіти елементарними навичками розв’язувати задачі та практичні проблеми у процесі навчання; опрацьовувати літературу з філософії; обґрунтовувати цілі та напрямки досліджень з філософії, зокрема аналізувати філософські проблеми соціальної практики, прогнозувати відповідні тенденції та наслідки її розвитку; належним чином представляти результати проведених досліджень; здійснювати комунікацію в професійному середовищі.
Зміст навчальної дисципліни
Провідною ідеєю курсу є критичний перегляд класичної форми культурфілософського дискурсу, ключовим кодом якого виступає опозиція «культура-природа». Через це ставиться також питання про можливість відмови від неї і заразом від 1 самого поняття культури. Запропонована критичність уможливлює введення нових кодів і тем, які б зважали на теоретичні проблеми, викликані класичним культурфілософським дискурсом. Серед таких проблем провідний статус має передусім фундаментальна і неусувна плюральність культурних форм, яка суперечить метафізичній і європоцентричній ідеї єдиної сутності культури, що спирається на вже зазначений класичний культурфілософський код. Тому в запропонованому курсі «Філософія культури» подаються можливі напрямки утвердження нового універсального знання про людський спосіб організації існування на основі синтезу ідей структуралізму, феноменології і психоаналізу. Отже, критичний перегляд класичного культурфілософського дискурсу відбувається через висування на передній план теми унікальної людської тілесності, яка слугує інфраструктурою появи такої організації життєвих процесів, яку ми у звичайному слововжитку називаємо культурою.
Рекомендована та необхідна література
1. Барт Р. Camera lucida. Нотування фотографії. Харків: MOKSOP, 2022. 2. Вальденфельс Б. Топографія Чужого: студії до феноменології чужого. / Пер. з нім. - Київ: ІШС, 2002, 2004. 3. Дильтей В. Виникнення герменевтики. Додатки з рукописів // Сучасна зарубіжна філософія.// Течії і напрямки. Хрестоматія. -К., 1996. 4. Гатальська С.М. Філософія культури. - К., 2005. 5. КрістеваЮ. Полілог. -К.: Юніверс, 2004. 6. Культурні цінності Європи. / За ред. Ганса Йоаса і Клауса Віґанда. - К.: Дух і Літера, 2014. 7. Мак-Люен М. Галактика Ґутенберга. становлення людини друкованої книги. / Пер. з англ. - К.: Ніка-Центр, 2008. 8. Мерло-Понті М. Феноменологія сприйняття / Пер. з фр. О. Иосипенко, С. Иосипенка. — К.: Український Центр духовної культури, 2001. -552с. 9. Теоретична і практична філософія: навчальний посібник. ВПЦ «Київський університет», Київ, 2017. - С.344-388.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі іспиту: Іспит у письмовій формі - 24/40 балів Екзаменаційне оцінювання відбувається в письмовій формі. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 білів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит. Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше, ніж 20 балів. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів. Рекомендований мінімум допуску до іспиту - 36 балів. Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестр (мінімум 36, максимум 60 балів) та екзаменаційної роботи (мінімум 24, максимум 40 балів).
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет