Історія відносин США з країнами Східної Азії

Освітня програма: Американістика та європейські студії (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історія відносин США з країнами Східної Азії
Код дисципліни
ВК 2.7
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Триместр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1.1 Знати основні події у відносинах США з ключовими державами Північно-Східної Азії (Китаєм, Японією, Республікою Кореєю, НДР), чинники, що на них впливали та визначальні факти, які характеризують роль США у Східній Азії, включаючи Корейську війну (ЗМ1) 1.2 Знати основні події у відносинах США з ключовими державами Південно-Східної Азії (Таїландом, Філіппінами, Індонезією, Малайзією, Сінгапуром, В'єтнамом, М'янмою), чинники, що на них впливали та факти, які характеризують роль США у Південно-Східній Азії, включаючи війну у В'єтнамі (ЗМ2) 2.1 Вміти характеризувати і оцінювати основні події у відносинах США з країнами Північно-Східної Азії, особливо Китаю і Японії, основні тенденції і динаміку розвитку цих відносин у ХХ-ХХІ ст., їхній вплив на ситуацію у регіоні і світі (ЗМІ) 2.2. Вміти характеризувати і оцінювати основні події у відносинах США з країнами Південно-Східної Азії, основні тенденції і динаміку розвитку цих відносин у ХХ-ХХІ ст.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати ключові події і процеси в Східній Азії та США у ХІХ-ХХІ ст., а також основні тенденції розвитку зовнішньої політики США і регіональних держав цього історичного періоду. Вміти працювати з різними видами джерел, науковою літературою; здійснювати аналіз історичних явищ і подій на основі застосування теорій і методів історичної науки; розв’язувати у процесі навчання спеціалізовані задачі Володіти навичками критики джерел, наукового аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків, написання дослідницької роботи.
Зміст навчальної дисципліни
Східна Азія (у складі Північно-Східної і Південно-Східної Азії) є одним з найбільш динамічних у економічному відношенні регіонів світу. Тут розташовані провідні економіки світу – Китай, Японія, Республіка Корея, АСЕАН. Через цей регіон проходять важливі для світової торгівлі морські шляхи. Тут відбуваються динамічні інтеграційні процеси, проте у відмінних від Європи формах. Це також регіон зі складною ситуацією у сфері безпеки через незавершеність об'єднання Китаю і Кореї, нуклеризацію Корейського півострова, територіальні суперечності в Південно-Китайському і Східно-Китайському морях, конкуренцію між великими державами за регіональний вплив тощо. Східна Азія традиційно посідає важливе місце у зовнішній політиці США. Тут Америка вела чотири війни, починаючи з кінця ХІХ ст. У роки «холодної війни» вона була гарантом регіональної системи безпеки. Значними є торговельно-економічні інтереси США у цьому регіоні. Роль Америки у Східній Азії, як і її відносини з регіональними державами змінювалися в залежності від внутрішніх і зовнішніх чинників. Особливо важливого значення цей регіон набув з кінця ХХ ст., після завершення біполярного протистояння. Процеси, які тут відбуваються, впливають на увесь світ. Їх вивчення сприяє розумінню змін, що відбуваються у сучасній міжнародній системі.
Рекомендована та необхідна література
Основна: 1. Городня Н.Д. Регіональна політика США у Східній Азії у 1989-1913 рр. К., 2014 URL: http://library.univ.kiev.ua/ukr/host/viking/db/ftp/books/other/gorodnya_shidny_2014.pdf або ResearchGate (Nataliya Gorodnia) 2. Киссинжер, Генри. Дипломатия. М., 1996. 3. Sutter, Robert G. Historical dictionary of United States–China relations / Lanham, Maryland, 2006. URL: https://b-ok.cc/book/698030/653fa4 Додаткова: 1. East Asa and the Pacific // World101. URL: https://world101.cfr.org/rotw/east-asia 2. Kissinger, Henry. On China. The Penguin Press. New York. 2011. 3. Sutter, Robert G. U.S.-Chinese relations: perilous past, pragmatic present. New York, 2010.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Модульна контрольна робота з тем ЗМ1: РН 1.1 / з тем ЗМ2: РН 1.2 – 10 балів/6 балів*. 2. Академічне есе з тем ЗМ 1: РН 3.1 / з тем ЗМ2: РН 3.1 – 10 балів/6 балів. 3. Оцінювання роботи під час семінарських занять ЗМ1: РН 2.1 / ЗМ2: РН 2.2 – 10 балів / 6 балів. * максимальний бал / пороговий бал . Підсумкове оцінювання: письмовий залік. Оцінюються такі результати навчання студента: знання історичних фактів, які характеризують відносини США з країнами Північно-Східної і Південно-Східної Азії (Китаю, Японії, Республіки Кореї, КНДР, Таїланду, Філіппін, Індонезії, Малайзії, Сінгапуру, М'янми, В'єтнаму) у ХІХ-ХХІ ст., розуміння тенденцій і динаміки розвитку цих відносин; розуміння основних регіональних процесів у Східній Азії; вміння давати оцінку інтересам США у Східній Азії в цілому і у відносинах з окремими регіональними державами, ролі США у регіоні Східна Азія, а також інтересам регіональних держав у відносинах зі США; вміння визначати сфери протиріч.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра нової та новтньої історії зарубіжних країн
Історичний факультет