Історія відносин США з країнами Східної Азії
Освітня програма: Американістика та європейські студії (з поглибленим вивченням іноземних мов)
Структурний підрозділ: Історичний факультет
Назва дисципліни
Історія відносин США з країнами Східної Азії
Код дисципліни
ВК 2.7
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Триместр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1.1 Знати основні події у відносинах США з ключовими державами Північно-Східної Азії (Китаєм, Японією, Республікою Кореєю, НДР), чинники, що на них впливали та визначальні факти, які характеризують роль США у Східній Азії, включаючи Корейську війну (ЗМ1)
1.2 Знати основні події у відносинах США з ключовими державами Південно-Східної Азії (Таїландом, Філіппінами, Індонезією, Малайзією, Сінгапуром, В'єтнамом, М'янмою), чинники, що на них впливали та факти, які характеризують роль США у Південно-Східній Азії, включаючи війну у В'єтнамі (ЗМ2)
2.1 Вміти характеризувати і оцінювати основні події у відносинах США з країнами Північно-Східної Азії, особливо Китаю і Японії, основні тенденції і динаміку розвитку цих відносин у ХХ-ХХІ ст., їхній вплив на ситуацію у регіоні і світі (ЗМІ)
2.2. Вміти характеризувати і оцінювати основні події у відносинах США з країнами Південно-Східної Азії, основні тенденції і динаміку розвитку цих відносин у ХХ-ХХІ ст.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати ключові події і процеси в Східній Азії та США у ХІХ-ХХІ ст., а також основні тенденції розвитку зовнішньої політики США і регіональних держав цього історичного періоду.
Вміти працювати з різними видами джерел, науковою літературою; здійснювати аналіз історичних явищ і подій на основі застосування теорій і методів історичної науки; розв’язувати у процесі навчання спеціалізовані задачі
Володіти навичками критики джерел, наукового аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків, написання дослідницької роботи.
Зміст навчальної дисципліни
Східна Азія (у складі Північно-Східної і Південно-Східної Азії) є одним з найбільш динамічних у економічному відношенні регіонів світу. Тут розташовані провідні економіки світу – Китай, Японія, Республіка Корея, АСЕАН. Через цей регіон проходять важливі для світової торгівлі морські шляхи. Тут відбуваються динамічні інтеграційні процеси, проте у відмінних від Європи формах. Це також регіон зі складною ситуацією у сфері безпеки через незавершеність об'єднання Китаю і Кореї, нуклеризацію Корейського півострова, територіальні суперечності в Південно-Китайському і Східно-Китайському морях, конкуренцію між великими державами за регіональний вплив тощо.
Східна Азія традиційно посідає важливе місце у зовнішній політиці США. Тут Америка вела чотири війни, починаючи з кінця ХІХ ст. У роки «холодної війни» вона була гарантом регіональної системи безпеки. Значними є торговельно-економічні інтереси США у цьому регіоні. Роль Америки у Східній Азії, як і її відносини з регіональними державами змінювалися в залежності від внутрішніх і зовнішніх чинників. Особливо важливого значення цей регіон набув з кінця ХХ ст., після завершення біполярного протистояння. Процеси, які тут відбуваються, впливають на увесь світ. Їх вивчення сприяє розумінню змін, що відбуваються у сучасній міжнародній системі.
Рекомендована та необхідна література
Основна:
1. Городня Н.Д. Регіональна політика США у Східній Азії у 1989-1913 рр. К., 2014 URL: http://library.univ.kiev.ua/ukr/host/viking/db/ftp/books/other/gorodnya_shidny_2014.pdf або ResearchGate (Nataliya Gorodnia)
2. Киссинжер, Генри. Дипломатия. М., 1996.
3. Sutter, Robert G. Historical dictionary of United States–China relations / Lanham, Maryland, 2006. URL: https://b-ok.cc/book/698030/653fa4
Додаткова:
1. East Asa and the Pacific // World101. URL: https://world101.cfr.org/rotw/east-asia
2. Kissinger, Henry. On China. The Penguin Press. New York. 2011.
3. Sutter, Robert G. U.S.-Chinese relations: perilous past, pragmatic present. New York, 2010.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання:
1. Модульна контрольна робота з тем ЗМ1: РН 1.1 / з тем ЗМ2: РН 1.2 – 10 балів/6 балів*.
2. Академічне есе з тем ЗМ 1: РН 3.1 / з тем ЗМ2: РН 3.1 – 10 балів/6 балів.
3. Оцінювання роботи під час семінарських занять ЗМ1: РН 2.1 / ЗМ2: РН 2.2 – 10 балів / 6 балів.
* максимальний бал / пороговий бал .
Підсумкове оцінювання: письмовий залік.
Оцінюються такі результати навчання студента: знання історичних фактів, які характеризують відносини США з країнами Північно-Східної і Південно-Східної Азії (Китаю, Японії, Республіки Кореї, КНДР, Таїланду, Філіппін, Індонезії, Малайзії, Сінгапуру, М'янми, В'єтнаму) у ХІХ-ХХІ ст.,
розуміння тенденцій і динаміки розвитку цих відносин; розуміння основних регіональних процесів у Східній Азії; вміння давати оцінку інтересам США у Східній Азії в цілому і у відносинах з окремими регіональними державами, ролі США у регіоні Східна Азія, а також інтересам регіональних держав у відносинах зі США; вміння визначати сфери протиріч.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Наталія
Данилівна
Городня
Кафедра нової та новтньої історії зарубіжних країн
Історичний факультет
Історичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра нової та новтньої історії зарубіжних країн
Історичний факультет