Історія німецько-українських відносин: ґенеза, становлення та розвиток

Освітня програма: Американістика та європейські студії (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історія німецько-українських відносин: ґенеза, становлення та розвиток
Код дисципліни
ВК 1.5
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1.1. Знати термінологічно-понятійний апарат з історії відносин Німеччини і України та історії відносин Австрії і України. 1.2. Знати періодизацію історії відносин між Німеччиною і Україною та періодизацією історії відносин між Австрією і Україною. 1.3. Знати історіографію відносин Німеччини з Україною та історіографію відносин Австрії з Україною. 1.4. Знати зміст відносин між Німеччиною та Україною та зміст відносин між Австрією та Україною, а також головних дійових осіб й важливі події з історії цих відносин. 2.1. Вміти встановлювати причинно-наслідкові зв'язки у подіях, що стосуються німецько-українських та австрійсько-українських відносин. 2.2. Вміти з’ясовувати причини й умови, простежити хід, визначити головні рушійні сили в подіях, що стосуються німецько-українських і австрійсько-українських відносин. 2.3. Вміти визначити вплив німецько-українських і австрійсько-українських відносин на європейську історію.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати головні історичні постаті й основні події з історії Німеччини та Австрії. 2. Вміти визначати результати та наслідки найважливіших подій історії Німеччини й Австрії. 3. Володіти елементарними навичками роботи з навчальною літературою.
Зміст навчальної дисципліни
Ознайомлення з періодизацією історії відносин Німеччини та України, з періодизацією історії відносин Австрії та України. Вивчення особливостей німецько-українських й австрійсько-українських відносин. Визначення тенденції і динаміки розвитку відносин Німеччини з Україною та Австрії з Україною. Розкриття основних подій та головних явищ з історії та сучасності політичних, торгівельно-економічних і культурно-гуманітарних відносин Німеччини та України і Австрії та України. Дослідження діяльності головних дійових осіб німецько-українських та австрійсько-українських відносин. З’ясування місця та ролі України в німецькій і австрійській «східноєвропейській політиці». Визначення впливу інших провідних країн світу на німецьку й австрійську «українську політику». Висвітлення зовнішніх і внутрішніх обставин формування і реалізації Німеччиною та Австрією «української політики». Простеження еволюції «образу» України в Німеччині та Австрії.
Рекомендована та необхідна література
1. Австрія й Україна на історичних перехрестях: Науковий збірник / Упоряд. І. В. Жалоба, О. Р. Купчик, Л. В. Шпаковськи. – К.: Дипломатична академія України при МЗС України, 2016. – 316 с. 2. Гофман Макс. Война упущенных возможностей. – СПб., 2016. – 240 с. 3. Гофман М. Записки и дневники: 1914 – 1918. – Л.: Красная газета, 1929. – 261 с. 4. Кудряченко А. І., Грабарчук Г. О. Україна й Німеччина – двосторонні відносини на початку 90-х років. – К.: Наукова думка, 1994. – 46 с. 5. Кулінич І. М. Українсько-німецькі історичні зв’язки. – К.: Наукова думка, 1969. – 276 с. 6. Кульчицький С., Павлюк О., Кірсенко М. Європейська дипломатія та Україна у міжвоєнний період (1921–1939) // Нариси історії дипломатії України / Від. ред. В. Смолій. – К., 2001. – С. 397-490.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Оцінка успішності знань студентів здійснюється в двох формах: семестрове оцінювання (контрольні роботи, усне опитування, реферати) і підсумкове оцінювання (залік). Загальна сума балів – 100 балів (із них, семестрове оцінювання 80 балів; підсумкове оцінювання (залік) – 20 балів). Семестрове оцінювання: 1. Контрольна робота 1 (тест): РН 1.1, 1.3. – 16 балів/9 балів* / 2 (тест): РН 1.2, РН 1.4 – 16 балів/9 балів. 2. Реферат 1: РН 2.5 – 8 балів/6 балів / 2: РН 2.6 – 8 балів/6 балів. 3. Робота під час семінарських занять 1 ЗМ: РН 2.1, 2.3 / 2 ЗМ: РН 2.2, 2.4 – 16 балів/9 балів. * максимальний бал / пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. Підсумкове оцінювання: залік. Оцінюються такі результати навчання студента як вміти охарактеризувати відносини Німеччини і України та відносини Австрії і України; вміти оцінити результати взаємовідносин між Німеччиною і Україною та результати взаємовідносин між Австрією і Україною.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра нової та новтньої історії зарубіжних країн
Історичний факультет