Семіотика фольклорного тексту

Освітня програма: Фольклористика, українська мова і література та іноземна мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Семіотика фольклорного тексту
Код дисципліни
НДД.15
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 15. Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів. ПРН 16. Знати й розуміти основні поняття, теорії та концепції фольклористики, мовознавства й літературознавства, уміти застосовувати їх у професійній діяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цієї дисципліни студенти повинні пройти навчальні курси НДД.09. Український фольклор, НДД.14.Теорія фольклору, НДД.10.Міфологія. Повинні знати жанрологію фольклору, основні обрядові практики, методики аналізу фольклорного матеріалу. Уміти ідентифікувати жанри фольклору, працювати з різними джерелами наукової інформації, опрацьовувати її, робити узагальнення та висновки. Володіти елементарними навичками аналізу фольклорного тексту; пошуку та обробки інформації фольклористичного спрямування.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – навчити студентів розпізнавати знакові системи у фольклорному тексті, сформувати уявлення про семіотичну природу фольклорного тексту, навчити застосовувати сучасні методи для вирішення семіотичних завдань у фольклористиці, привити навички семіотичного аналізу фольклорних явищ. Анотація. Цей курс покликаний сформувати у студентів розуміння фольклору як поліглотичного простору, де інформація передається через різні канали та кодові системи, для розуміння мови яких потрібне застосування семіотичних методик; показати механізми кодування інформації у фольклорі та процес знакоутворення; навчити розуміти властивості знаку та знакових структур, які закодовані у фольклорному тексті та бачити як організоване повідомлення, що воно виражає та за допомогою яких елементів (знаків) воно побудоване, що допоможе розшифрувати глибинні смисли фольклорного тексту.
Рекомендована та необхідна література
1. Ділі Дж. Основи семіотики / Перекл. з англ. та наук. ред. Анатолій Карась. Львів : Арсенал, 2000. 232 с 2. Івановська О.П. Український фольклор: семантика і прагматика традиційних смислів. К., 2012. 336 с. 3. Семіотичний аналіз явищ культури: Монографія. К., Інститут філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, 2021. 396 с. 4. Лисюк Н.А. Сутність міфу та його функції. Матеріали до курсу «Міфологія у світлі міждисциплінарних підходів». К., 2003. 121 с. 5. Маєрчик М. Ритуал і тіло. Структурно-семантичний аналіз українських обрядів родинного циклу. К., 2011. 326 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
У курсі передбачено 2 змістові частини. Заняття проводяться у вигляді лекцій та семінарських занять. Завершується дисципліна – екзаменом. Перша частина – ознайомлення з основними напрямками сучасної семіотики, основними семіотичними термінами та поняттями, типологією знаків; ознайомлення із семіотичними методиками та правилами їх застосування для інтерпретації фольклорних явищ; основні етапи становлення міфу як знакової системи та особливості організації інформації у ритуалі. Друга – аналіз основних знакових систем у фольклорі та специфіки кодування повідомлення; семіотичний статус вербальних і невербальних повідомлень та їх подвоєння у різних знакових системах; аналіз парадигматичних та синтагматичних відношень між знаками та синонімічних, омонімічних знакових відношень у фольклорному тексті.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає оцінювання теоретичної підготовки (50 %); оцінювання практичної підготовки (40%); оцінювання комунікації (10%). Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усіх тем двох змістових частин (усні відповіді), виконання індивідуальних робіт (презентація, реферат) та написання контрольних робіт: 36/60. Для студентів, які упродовж семестру не досягли мінімального рубіжного рівня оцінки (36 балів) у кінці семестру проводиться підсумкова семестрова контрольна робота або оцінюються індивідуальні роботи за темами курсу. Максимальна оцінка за додаткові форми оцінювання не може перевищувати 40% максимальної підсумкової суми балів за семестр (24 бали). Підсумкове оцінювання у формі екзамену: максимальна кількість балів на екзамені – 40 балів, мінімальна кількість балів, які додаються до семестрових – 24 бали.
Мова викладання
Українська мова

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Наталія Михайлівна Хоменко
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології