Фольклоризм літератури
Освітня програма: Фольклористика, міжкультурна комунікація, іноземна мова
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Фольклоризм літератури
Код дисципліни
ОК. 05
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПРН 8. Оцінювати історичні надбання та новітні досягнення філологічної науки, зокрема фольклористики. ПРН 11. Здійснювати науковий аналіз фольклорного матеріалу, інтерпретувати та структурувати його з урахуванням класичних і новітніх методологічних принципів, формулювати узагальнення на основі самостійно опрацьованих даних. ПРН 16. Використовувати спеціалізовані концептуальні знання з фольклористики для розв’язання складних задач і проблем, що потребує оновлення та інтеграції знань, часто в умовах неповної чи недостатньої інформації та суперечливих вимог.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Магістранти мають володіти основними фактологічними знаннями гуманітарного характеру, знати основні положення концепцій, теорій і вчень про традиційну і професійну культури, світові моделі фольклоризму національної літератури, форми рецепції фольклору в літературі, які становлять основу системного дослідження фольклору та літератури.
Уміти організувати процес відбору емпіричного матеріалу та самостійно проводити науково-пошукову роботу з обраної проблематики, адаптуючи пріоритетні концепції, теорії і методи спостереження, узагальнення та всебічного аналізу досліджуваного матеріалу.
Володіти методами наукового аналізу і структурування емпіричного матеріалу з урахуванням класичних і новітніх методологічних принципів; правильно користуватися термінологію, що використовується при вивченні фольклорно-літературного спілкування, у науково-пошуковій роботі, що відповідає другому (магістерському) рівню.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – дати теоретичний синтез ідей сучасної гуманітаристики на проблематику вивчення фольклорно-культурних зв’язків, окреслити значення авторського фольклоризму в українській культурі як засобу збереження і розвитку її етнічних складових.
Анотація. Навчальна дисципліна спрямована на ознайомлення із теоретичними проблемами "фольклороцентричної" методології вивчення фольклорно-літературних зв’язків. Її предметом є вивчення проблематики досліджень фольклоризму національної культури та конкретизація цих принципів стосовно культури української. Завдання дисципліни: розкрити фундаментальні історичні і типологічні підстави тріади «фольклор - професійна творчість - фольклоризм»; отримати основні знання та оволодіти сучасними методиками ідентифікації фольклорних запозичень у професійній творчості.
Рекомендована та необхідна література
Гундорова Т. Кітч і література. Травестії. Київ, 2008. 284 с.
Зварич І.М. Міф у генезі художнього мислення. Чернівці, 2002. 236 с.
Марків Р. Фольклор і література: форми діалогу: фольклоризм в українській літературі кінця ХІХ - початку ХХ століття. Львів, 2013. 288 с.
Росовецький С. Український фольклор у теоретичному висвітленні. Київ, 2008. С. 11-33, 39-44.
Янковська Жанна Фольклоризм української романтичної прози: монографія. Львів, 2016. 610 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
У курсі передбачено 2 змістові частини. Перша частина курсу – «Методологічні та методичні проблеми вивчення фольклоризму літератури». Друга частина курсу – «Сталість і змінюваність фольклорних і авторських традицій в класичній і сучасній українській літературі як об’єкт дослідження фольклорно-літературних зв’язків». Форми навчання: лекції, семінари, науковий семінар, самостійна робота. Упродовж семестру після лекційних занять із відповідних тем проводяться семінарські заняття, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт (усна відповідь, доповнення, доповідь на науковому семінарі, бліц-опитування, участь у дискусіях на лекціях та семінарських заняттях, проміжний контрольний тест, залік). Науковий семінар, проводиться не пізніше останнього лекційного тижня, на якому студенти презентують самостійно підготовлену наукову доповідь із однієї з актуальних проблем сучасної фольклористики.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання) - 40% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння, комунікація, автономність та відповідальність – 60% загальної оцінки.
Оцінювання семестрової роботи: усна відповідь, доповнення, участь в дискусії під час лекції, творчі та дослідницькі завдання: наукова (науково-популярна стаття, рецензія, дайджест), доповідь – 48/80 б. З них: усна відповідь, доповнення, участь у дискусіях на лекціях і семінарах, бліц- опитування, проміжний контрольний тест: 36/56 б. Науковий семінар презентація наукової доповіді: 12/24 б. Завершується дисципліна заліком у письмовій формі 12/20 б.
Мова викладання
Українська мова
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Любов
Миколаївна
Копаниця
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології
Навчально-науковий інститут філології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології