Історія української культури

Освітня програма: Етнокультурологія з поглибленим вивченням іноземної мови

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Історія української культури
Код дисципліни
ННД.33
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН 5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів; ПРН 7. Розуміти головні культурні мистецькі, літературні, кінематографічні та ін. здобутки України на різних етапах культурно-історичного процесу; ПРН 9. Аналізувати ефективність культурних політик, технологій реалізації культурних ідей у контексті конкретних параметрів їх впровадження.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цієї дисципліни студенти повинні знати філософські та культурологічні категорії, поняттями, теоретичні основи історії цивілізацій та культур. Уміти володіти основами культурологічного аналізу, аналітичними та компаративістськими навичками;аналізувати художні та мистецькі артефакти, працювати з фаховою літературою та першоджерелами. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно культурологічних подій та явищ.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – формування обізнаності студентів щодо основних закономірностей історичного розвитку української культури як органічної складової світового культурно-цивілізаційного процесу. Анотація. Навчальна дисципліна спрямована на системний аналіз історії національної культури у світовому контексті. Охоплює послідовність історичного розвитку національної культури від культури історичних предків українського народу та культури етносу – до культури народу, нації. Її предметом є вивчення історія української культури в європейському контексті. Основні завдання дисципліни:здобуття системи знань про витоки і тенденції розвитку національної культури від праслов’янських часів до початку ХХІ століття; розуміння тенденцій окремих напрямів розвитку української культури.
Рекомендована та необхідна література
1.Українська та зарубіжна культура. Навч. посібник за редакцією М.Заковича. Ел. ресурс. Режим доступу: http://politics.ellib.org.ua/pages-cat-88.html 2. Культурологія. Навчальний посібник за редакцією І.Тюрменко. Ел.ресурс. Режим доступу: http://politics.ellib.org.ua/pages-cat-87.html 3. Лекції з світової та вітчизняної культури заредакцією Яртись А.В. Ел.ресурс: Режим доступу: https://metodkabinet.in.ua/religiya-i-kultura/lekciyi-z-istoriyi-svitovoyi-ta-vitchiznyanoyi-kulturi/lekciya-6-vizantiyska-kultura 4. Українська культура в європейському контексті/ Культурологія: підручник для студентів вищихнавчальних закладів / кол. авторів; за ред. А.Є.Конверського. Ел. Ресурс. Режим доступу:https://textbook.com.ua/kulturologiya/1590680522/s-6 5.Попович М.В. Нарис історії культури України Ел.ресурс. Режим доступу: http://litopys.org.ua/popovych/narys.htm
Заплановані освітні заходи та методи викладання
У курсі передбачено 3 змістові частини. Перша частина курсу – Поняття національної культури. Культура дохристиянської доби. Культура Київської Русі»». Друга частина – «Розвиток національної культури ХУ- ХШ ст.». Третя частина – «Духовні пошуки ХІХ –ХХІ ст.» Форми навчання: лекції, семінари, самостійна робота. Упродовж семестру після лекційних занять із відповідних тем проводяться семінарські заняття, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт (усна відповідь, доповнення, бліц-опитування, участь у дискусіях на лекціях та семінарських заняттях, творчий командний культурний проект, залік). Творчий командний культурний проект виконується студентами у вигляді презентації, студентам надаються теми для опрацювання, розподіл матеріалу між членами команди та модератором, аналіз документів у сфері культурної політики, внесення власних рекомендації щодо реформування культурних тенденцій, публічний командний захист творчого завдання.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання складає 40% від загальної оцінки оцінювання практичної підготовки – результати навчання складає 60% загальної оцінки. Оцінювання семестрової роботи: усна відповідь, доповнення, участь у дискусіях на лекціях і семінарах, бліц-опитування: 80 б. Залікове творче завдання-культурний проект:20 б. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (яка синтезує і самостійну роботу з опрацювання теоретичного матеріалу для підготовки до аудиторної: усні відповіді, доповнення, бліц-опитування, творчий командний проєкт) та за самостійну роботу (підготовка доповіді). Усі види робіт за семестр мають у підсумку 80 б. Завершується дисципліна заліком (творче завдання) 20 б.
Мова викладання
Українська мова

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української філософії та культури
Філософський факультет