Вступ до етнокультурології
Освітня програма: Етнокультурологія з поглибленим вивченням іноземної мови
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Вступ до етнокультурології
Код дисципліни
ННД.11
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 4. Знати та розуміти теоретичні підходи до визначення культури, її проявів та форм існування. ПРН 7. Розуміти чинники етнокультурної динаміки, принципи періодизації етнокультурних процесів, їх специфічні риси та характеристики. ПРН 10. Розпізнавати та класифікувати різні типи етнокультурних продуктів, визначати їх якісні характеристики на основі комплексного аналізу.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення курсу студенти мають володіти основними фактологічними знаннями гуманітарного характеру, які становлять основу культурології (етнокультурології), і розуміти суть та специфіку теоретичного дискурсу сучасної етнокультурології довкола феноменів етнокультури.
Уміти застосовувати набуті знання і навички у процесі багатоаспектного аналізу фольклорного субстрату й етнокультурних явищ в ціннісних і комунікативних вимірах.
Володіти методикою етнокультурологічного аналізу; елементарними навичками використання термінологічного апарату культурології (етнокультурології) для ведення науково-пошукової роботи, що відповідає першому (бакалаврському) рівню.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомити студентів з головними аспектами вивчення етнокультури та чинниками її динаміки в контексті генези та еволюції матеріальної і духовної культури, світоглядних, етичних, естетичних уявлень та соціальних інститутів українського народу як цілісного явища і своєрідного культурно-історичного типу.
Анотація. Навчальна дисципліна покликана дати студентам системні знання з етнокультурології як науки, яка аналізує традиційний тип культури і проблеми міжкультурних комунікацій, зокрема, культури українського народу. Предметом дисципліни є історичний, соціальний і культурний досвід етносу, закріплений в традиціях, звичаях, нормах і характеристиках форм життя людини й суспільства. Завдання дисципліни спрямовано на формування у студентів фахових навичок аналізу культурних явищ та процесів з використанням загальнонаукових та спеціальних наукових методів та з урахуванням різних контекстів.
Рекомендована та необхідна література
1. Вовк Ф. Студії з української етнографії та антропології: У 2 кн. Київ, 1995. Кн.2.
2. Герчаківська П.Е. Культурологія. Навч. посіб. для дистанційного навчання / За ред. В. І. Панченко. 2-ге вид., випр. і доп. Київ: Університет «Україна», 2006. 323 с.
3. Кафарський В.І., Савчук Б.П. Етнологія. Київ, 2006.
4. Ковальчук О.В. Українське народознавство. Київ,1992.
5. Культурологія : навчальний посібник для учнів, студентів і викладачів / Олександр Музальов. Львів, 2012. 185 с.
6. Культурологія. Базовий підручник для студентів вищих навчальних закладів/ за ред А.Конверського. Київ, 2013. 863 с.
7. Культура і побут населення України: Навч. посібник / В.І. Наулко, А.Ф. Артюх, В.Ф. Горленко та ін. – 2-е вид., доп. та перероб. – К., 1993.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
У курсі передбачено 2 змістові частини. Програма курсу складається з двох частин: Частина 1. «Історико-теоретичні аспекти предметного поля етнокультурології». Частина 2. «Традиціонологія. Побут як культурне явище. Зміст і символіка матеріальної і духовної культури». Форми навчання: лекції, семінари, науковий семінар, самостійна робота. Упродовж семестру після лекційних занять із відповідних тем проводяться семінарські заняття, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт (усна відповідь, доповнення, доповідь на науковому семінарі, бліц-опитування, участь у дискусіях на лекціях та семінарських заняттях, проміжний контрольний тест, залік). Науковий семінар, проводиться не пізніше останнього лекційного тижня, на якому студенти презентують самостійно підготовлену презентацію із однієї з актуальних проблем сучасної етнокультурології.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання) - 40% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння, комунікація, автономність та відповідальність – 60% загальної оцінки.
Оцінювання семестрової роботи: усна відповідь, доповнення, участь у дискусіях на лекціях і семінарах, бліц-опитування, проміжний контрольний тест: 25/45 б. Науковий семінар презентація наукової доповіді: 11/15 б. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (яка синтезує і самостійну роботу з опрацювання теоретичного матеріалу для підготовки до аудиторної: усні відповіді, доповнення, бліц-опитування, проміжні контрольні тести, презентація наукової доповіді) та за самостійну роботу (підготовка доповіді). Усі види робіт за семестр мають у підсумку 36/60 б. Завершується дисципліна іспитом у письмовій формі 24/40 б.
Мова викладання
Українська мова
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Любов
Миколаївна
Копаниця
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології
Навчально-науковий інститут філології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології