Теорія і практика експозиційної діяльності
Освітня програма: Етнокультурологія з поглибленим вивченням іноземної мови
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Теорія і практика експозиційної діяльності
Код дисципліни
ДВС.01.13
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 10. Розпізнавати та класифікувати різні типи етнокультурних продуктів, визначати їх якісні характеристики на основі комплексного аналізу.
ПРН 14. Вести публічну дискусію та підтримувати діалог з питань української культури з фахівцями та нефахівцями. ПРН 17.1. Провадити менеджмент, здійснювати промоцію та організовувати етнокультурний івент. (за блоком «Менеджмент етнокультурних проєктів»).
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Студент повинен знати основні відомості з етнографії та історії України, української обрядової культури, історії української культури, народного українського декоративно-ужиткового мистецтва; уміти добирати, опрацьовувати й систематизовувати наукові джерела з конкретного питання.
Зміст навчальної дисципліни
Метою дисципліни «Теорія і практика експозиційної діяльності» є формування, розвиток і поглиблення знань студентів про основні напрями діяльності етнографічних музеїв, скансенів України, специфічні особливості експозиційної роботи, типи експозиції етнографічних музеїв та методи їх упорядкування.
Анотація. У сучасних умовах глобалізації суспільства шляхи розвитку національної самосвідомості, збереження ідентичності пролягають крізь процеси фіксації, вивчення, збереження народної культури, усвідомлення й розуміння національних традицій, звичаїв, обрядів, артефактів, які їх супроводжують. Чи не найважливішу роль у цьому відіграють етнографічні музеї, скансени, центри народної культури України. У курсі передбачено вивчення історії розвитку музейної справи в Україні, національної музейної спадщини, методичних засад й технологічних особливостей організації фондової, експозиційної та екскурсійної роботи в етнографічних музеях, скансенах, центрах народної культури України.
Рекомендована та необхідна література
Велика Л.П. Музейне експозиційне мистецтво: Монографія / Харк. Держ. акад. культури. – Х., 2000. – 159 с.
Велика Л.П. Роль образної побудови експозиції у системі музейної комунікації / аспект розбудови української школи музеєтворення / Автореф. дис. канд. мистецтвознавства: 17.00.08. / Харк. держ акад. культури. – Х, 2000. – 20 с.
Доманський В.А. Музейна справа // Ветеранський вісник № 9. – К.: Основа, 2013. – 864 с.
Кононюк О., Позіховська С. Музейна експозиція: старі проблеми та нові тенденції (на прикладі музеїв Великої Волині) / О. Кононюк, С. Позіховська // Наук. зап. Рівнен. обл. краєзн. музею. – Рівне: Волин. обереги, 2006. – Вип. ІУ: матеріали наук. конф. 25-26. Х. 2006 р. – с. 55-58.
Рутинський М. Й., Стецюк О. В. Музеєзнавство: Навч. посіб. – К.: Знання, 2008. – 428 с.
Салата О.О. Основи музеєзнавства: навчально-методичний посібник. – Вінниця : ТОВ «Нілан-ЛТД», 2015. – 164с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Навчальна дисципліна передбачає вивчення 4-х тем. Форми навчання: лекції, практичні, виконання 1-го індивідуального завдання, 1 підсумкова контрольна робота (підготовка та проведення екскурсії в етнографічному музеї-скансені). Упродовж семестру після лекційних занять із відповідних тем проводяться практичні заняття, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт (усна відповідь, виконання індивідуального завдання). Лекційні та практичні заняття з 2-ї, 3-ї та 4-ої тем проводяться у відділах фондової та експозиційної роботи Національного музею народної архітектури та побуту України у рамках договору про співпрацю
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання) – 40% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння, комунікація, автономність та відповідальність) – 60% загальної оцінки.
Оцінювання семестрової роботи: усна відповідь на практичному занятті – 2/4 б., виконання індивідуального завдання – 5/10 б., підсумкова контрольна робота (підготовка екскурсії) – 15/22 б. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу, яка синтезує і самостійну роботу з опрацювання теоретичного матеріалу для підготовки до аудиторної. Усі види робіт за семестр мають у підсумку 36/60 б.
Мова викладання
Українська мова
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Оксана
Леонідівна
Оверчук
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології
Навчально-науковий інститут філології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології