Міське фермерство

Освітня програма: Урбаністика та регіональний розвиток

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Міське фермерство
Код дисципліни
ВК 1.1.4.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР06. Застосовувати сучасні моделі та інформаційні технології для проведення досліджень і розробок у сфері географії, природокористування, міського та регіонального розвитку. ПР08. Здійснювати дослідження природно- і суспільно-географічних проявів розвитку геосистем у складних і непередбачуваних умовах, прогнозувати їхній розвиток, аналізувати альтернативи, оцінювати ризики та ймовірні наслідки. ПР11. Оцінювати можливі ризики, соціально-економічні та геоекологічні наслідки реалізації управлінських рішень у сфері природокористування, міського та регіонального розвитку, рекреації та туризму.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Для успішного оволодіння знаннями з дисципліни «Міське фермерство» студенти повинні: мати базові знання з курсів економічної географії, соціальної географії, якості життя населення міст, сталого розвитку; вміти аналізувати соціальні та економічні процеси в суспільстві, виявляти їх особливості, причини та оцінювати наслідки; володіти сучасними кількісними і якісними методами досліджень, вміти їх застосовувати у науково-дослідницькій діяльності.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню концептуальних засад міського фермерства та просторових аспектів поширення фермерства у містах. Дисципліна складається з двох змістових частин: Частина І. Теоретичні основи міського фермерства Частина ІІ. Міське фермерство: просторові аспекти
Рекомендована та необхідна література
1. Aubry, Christine, Duchemin, Éric, Nasr, Joe (eds.). Urban Agriculture. 2020 2. Christophe-Toussaint, Perrin, Coline, Valette, Elodie (еds.) Toward Sustainable Relations Between Agriculture and the CitySoulard. 2017. 239 р. 3. Hardman, Michael, Larkham, Peter (еds.) Informal Urban Agriculture. 2014. 208 р. 4. Stone, Curtis. The Urban Farmer: Growing Food for Profit on Leased and Borrowed Land Paperback. New Society Publishers. 2015. 240 p. 5. Планування соціально-економічного розвитку міста: Монографія. / За ред. В. М. Вакуленка, М. К. Орлатого. К.: «Фенікс», 2011. 160 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, самостійна робота, дискусія.
Методи та критерії оцінювання
Поточний контроль з дисципліни здійснюється під час проведення семінарських занять і має на меті перевірку рівня засвоєння знань та підготовленості студента до виконання індивідуальних творчих завдань з дисципліни. За оцінками поточного контролю та за результатами тематичних контрольних робіт виставляється сума балів за окрему змістовну частину. Студентам, які за обидві змістовні частини набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критично-розрахунковий мінімум (30 балів), для отримання допуску до заліку необхідно виконати додаткове самостійне завдання. Підсумковий контроль знань студентів з дисципліни – письмовий залік. Максимальна кількість балів за результатами заліку – 30 балів. Підсумкова оцінка з дисципліни формується як сума балів, отриманих: за роботу впродовж семестру на семінарських заняттях, виконання індивідуального творчого практичного завдання, тематичні контрольні роботи, (максимум 70 балів) та за відповідь на заліку (максимум 30 балів).
Мова викладання
Українська