Археологія

Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Археологія
Код дисципліни
ОК 44
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати основний термінологічно-понятійний апарат археології та преісторії, культурно-хронологічну періодизацію археології та преісторії, основні джерела дослідження археології та преісторії, основні типи археологічних пам’яток та методі і процедури дослідження в археології та преісторії. Вміти характеризувати (визначити риси, які характерні й властиві) культурнохронологічні етапи періодизаційних схем археології та преісторії, визначати й оцінювати археологічні епохи та пам’ятки в преісторії, визначати методи дослідження культурних шарів та археологічних пам’яток, визначати процедури археологічного дослідження, провести аналіз культурних явищ та природно-кліматичних змін, з’ясовувати методи дослідження культурно-хронологічних етапів в археології та преісторії, встановлювати причинно-наслідковий зв'язок між археологічними джерелами та методами дослідження в археології і преісторії, з’ясовувати причини та умови змін культурних традицій в археології та преісторії.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Немає.
Зміст навчальної дисципліни
Ознайомлення з основними джерелами та методами дослідження археології. Розкриття процесу дослідження та взаємозв’язку археологічних джерел для відтворення етапів становлення та реконструкції історії людства. Визначення специфіки джерельної бази археології в процесі моделювання та реконструкції історичних процесів. З’ясування польових та лабораторно-камеральних методів дослідження археологічних пам’яток. Висвітлення загальних періодизацїйних схем та хронології важливих історико-археологічних етапів. Початковий аналіз методів реконструкції археологічних джерел. Мета дисципліни – сформувати у студентів системну уяву про методи та джерела археології.
Рекомендована та необхідна література
Археологія України. Курс лекцій. К., 2005. Бунятян К. П., Мурзин В. Ю., Симоненко О. В. На світанку історії. Т.1. К., 1999. Залізняк Л. Л. Первісна історія України: Навч. посібник. Вища шк., 1999. 263 с. Залізняк Л. Стародавня історія України.К.:Темпора, 2012. 542 с. Малєєв Ю.М. Словник археологічних термінів. К., 2001. Ольговський С.Я. Античні держави Північного Причорномор’я. Навчальний посібник. К., 2007. Словник-довідник з археології. К., 1996. Телегін Д.Я. Речі говорять. К., 1978. Україна: хронологія розвитку з давніх часів до пізньої античності. Том 1. К.: КВІЦ, 2007. Шовкопляс І.Г. Основи археології. 2-ге вид. К., 1972.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): формування цілісної системи знань про історичну реконструкцію основних етапів становлення людства на основі джерел археології та преісторії. У результаті вивчення курсу студенти повинні засвоїти початкові елементи науково-дослідної роботи, вміти оцінювати головні тенденції, динаміку та основні культурно-хронологічні етапи розвитку на основі археологічних джерел. Аналізувати джерела та методи археології, набути навички роботи із науковою літературою.
Методи та критерії оцінювання
Мова викладання
українська