Історія християнських церков в Україні
Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)
Структурний підрозділ: Історичний факультет
Назва дисципліни
Історія християнських церков в Україні
Код дисципліни
ОК 38
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: основні конфесії та їхню еволюцію в Україні впродовж «довгого середньовіччя» (включно з 18 ст.), різницю конфесій у системах віровчення, організації, зовнішніх і внутрішніх проявів життя, церковного мистецтва.
Вміти: аналізувати тексти церковного походження різних рівнів (від полемічного й пропагандистсько-апологетичного до «документів дня», аналізувати історичні джерела, на основі яких здійснюються реконструкції церковного життя в Україні різних періодів та різного конфесійного спрямування.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: основні етапи еволюції структури християнських Церков в Україні, базову інформацію щодо головних подій, осіб, текстів, ідей, конфесійних особливостей, системи вірувань та їхньої еволюції, співвідношення релігійного та конфесійного чинників в історії України.
Вміти: аналізувати інформацію церковних джерел, настанови церковних лідерів, складники церковних і конфесійно-полемічних текстів. Володіти елементарними навичками розрізнення храмів різних конфесій та юрисдикцій в межах однієї конфесії, визначення посвяти храмів через візуальні символи (ікони, скульптури, знаки); визначати представників духовенства різних рівнів за зовнішнім виглядом; визначати конфесії за змістом священних книг.
Зміст навчальної дисципліни
Курс передбачає поглиблене знайомство з історією основних християнських конфесій України до ХІХ ст. Матеріал подається в кількох головних напрямах: поетапно-хронологічному, порівняльно-історичному та спеціальноцерковному. В курсі найбільш детально аналізується історія Православної Церкви в Україні від початків поширення східної гілки християнства до першого етапу синодального періоду після ліквідації Патріархії в Російській імперії. Так само детально вивчається процес поширення й еволюції в Україні Римо-Католицької Церкви та класичного протестантизму (лютеранство та кальвінізм).
Мета дисципліни – показати особливості функціонування різних християнських конфесій в Україні. З’ясувати власне релігійні складники існування церковної структури та виконання нею головних сакральних функцій. Показати спільне й відмінне у формуванні церковних структур різних конфесій в Україні.
Рекомендована та необхідна література
Ісіченко І. Історія Христової Церкви в Україні. Х., 2003.
Ісидор І. Патрило. Джерела та бібліографія історії Церкви в Україні. Рим, 1978-1994. Т.1-3.
Історія релігії в Україні. В 10 т. К., 1999.
Головащенко С. Історія християнства. К.: Либідь, 1999.
Грушевський М. З історії релігійної думки на Україні. К.:Освіта, 1992.
Ульяновський В.І. Історія Церкви та релігійної думки в Україні. Т.1-2. К., 1994.
Ульяновський В.І. Церква в Українській державі 1917-1920 рр. Кн.1: Доба Української ЦР. – К., 1997. Кн.2: Доба Гетьманату Павла Скоропадського. – К., 1997.
Ричка В. Київ – другий Єрусалим. К., 2005. 10. Шевченко В.М. Словник-довідник з релігієзнавства. К.: Наукова думка, 2004.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі) полягає в розвитку теоретичних та практичних компетенцій студентів стосовно вивчення історії християнських Церков в Україні, з’ясування основних етапів еволюції окремих конфесій, їх особливостей, співвідношення релігійного та національного чинників, ролі церковних структур та їхніх чільних діячів в історичному процесі, позитивній та негативній сторонах церковного життя українського соціуму в минулому.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Контрольна робота з тем. Оцінювання роботи на семінарських заняттях. Індивідуальне творче завдання з тем. Підсумкова контрольна робота (залік). Максимальний бал/ пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю підсумкове оцінювання: залік, максимальна кількість балів – 20, оцінюються такі результати навчання студентів: теоретичні знання курсу, критичні вміння аналізувати історичні документи та матеріали, здібності до розбору конкретних ситуацій церковно-релігійного життя, форма проведення заліку – письмова, види завдань - завдання роботи триступеневі: теоретичне завдання - 30% (докладно викласти догматичні норми віровчення певної конфесії), практичне завдання - 30% (визначити посвяту храму за зовнішніми ознаками); творче завдання 40% (дати оцінку історичного джерела, котре розглядалося на семінарських заняттях), необхідна умова допуску до заліку: студент не допускається до заліку, якщо впродовж семестру набрав менше ніж 40 балів.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Василь
Іринархович
Ульяновський
Кафедра давньої та нової історії України
Історичний факультет
Історичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра давньої та нової історії України
Історичний факультет