Українська етнологія

Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Українська етнологія
Код дисципліни
ОК 31
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Студенти мають володіти термінологічно-понятійним апаратом дисципліни Знати історію зародження та розвитку науки, орієнтуватися в напрямках та школах етнології. Уміти відрізнити регіональні особливості в матеріальній культурі українців різних регіонів. Уміти складати питальники та етнографічні програми Вільно комунікувати із респондентами під час польових досліджень. Співставляти та порівнювати проблеми етнокультурного розвитку різних народів в історичному аспекті
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Для успішного опанування курсу студент повинен знати періодизацію та головні події з історії України, володіти фактологічним матеріалом з давньої та нової історії України, археології та культурології. Студент повинен мати базові знання з історії матеріальної та духовної культури українського народу. Також необхідно, щоб студенти які вивчають українську етнологію володіли мінімальними знаннями з історії світової етнології та антропології, розбиралися в історії розвитку гуманітарних наук у світі, знали про розвиток головних течій в світовій етнології в ХІХ-ХХ ст., історію виробничих відносин та економічну історію та розвиток технологій в історичному контексті.
Зміст навчальної дисципліни
Українська етнологія посідає важливе місце у підготовці фахівців істориків усіх напрямків. У зв’язку із широким хронологічним спектром, котрий охоплює весь історичний період від зародження до сучасного розвитку українського етносу, дисципліна є актуальною для усіх науковців, що цікавляться проблематикою історії України та історією Східної Європи в цілому. Українська етнологія розкриває базові механізми етнічних процесів – асиміляція, акультурація, етнокультурна ідентифікація тощо. Як історична дисципліна, етнологія особливу увагу приділяє вивченню матеріальної культури українського етносу, від найпростіших форм господарювання до сучасності та функціонування реліктових форм у сьогоденні. Українська етнологія, як наукова дисципліна, тісно пов’язані із цілим спектром інших самостійних гуманітарних дисциплін – психологією, соціологією, культурологією а також із історичними дисциплінами археологією, історичним джерелознавством, історичною демографією та іншими. Мета дисципліни Мета нормативного курсу «Українська етнологія» забезпечити цілісні знання про етнічну історію, територію розселення та традиційну культуру українців від початків формування українського етносу до сьогодення. Вивчаючи курс студенти дізнаються також про основні механізми міжетнічної взаємодії та культурно-генетичних процесів на прикладі історії українського народу. В межах курсу також буде викладатися методика польових досліджень, специфіка роботи дослідника із великим базами даних, що використовуються в гуманітарних дисциплінах.
Рекомендована та необхідна література
Українська етнологія: навч. посібник. /під ред. В. Борисенко. – К., 2008 Глушко М. Історія народної культури українців: навч. посібник – Львів, 2014 Макарчук С. Історико-етнографічні райони України: навч. посібник. – Львів, 2012. Українці. Історико-етнографічна монографія у двох томах. Т.1-2. - Опішне.1999. Борисенко В. Традиції та життєдіяльність етносу: на матеріалах святково-обрядової культури українців. Навч. посібник. – К., 2000 Глушко М.С. Методика польового етнографічного дослідження: навч. посібник. – Львів, 2008. Надольська В. Етнологія: термінологічно-понятійний довідник. – Луцьк, 2009.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
. Завдання (навчальні цілі) Студенти під час вивчення курсу «Українська етнологія» мають оволодіти знаннями з етнічної історії та культури в повному обсязі для подальшого застосування цих знань при вивченні історії культури, історії повсякдення та матеріальної історії. В результаті вивчення дисципліни студента повинен знати локальні відмінності в культурі українців, особливості міжкультурної взаємодії, розуміти специфіку етнічних процесів в історичній ретроспективі, володіти спеціальною науковою термінологією. Студенти повинні володіти навичками самостійно проводити етнографічні дослідження, використовуючи метод безпосереднього спостереження, опитування, анкетування, мають уміти самостійно складати питальники, розшифровувати інтерв’ю із респондентами, працювати з анкетами тощо.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Контрольна робота з тем. Реферат з тем. Оцінювання роботи під час семінарських занять. Підсумкове оцінювання: форма оцінювання – іспит; максимальна кількість балів – 40 балів; оцінюються такі результати навчання студента: вміння аналізувати сутність туризму як явища, основою якого є історико-культурна спадщина; історії та культури народів світу як мотивації пізнання та туристичних подорожей; економічних аспектів використання історикокультурної спадщини в туризмі та інші. Форма проведення іспиту – письмова, види завдань – завдання, які потребують розгорнутих відповідей; мінімальний пороговий рівень екзаменаційної оцінки, за якої іспит вважається складеним – 24 бали. Необхідна умова допуску до іспиту: студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше ніж 20 балів (критично-розрахунковий мінімум). Рекомендований мінімум допуску до іспиту 36 балів.
Мова викладання
українська