Історія України (від початку Другої світової війни - до 1991 р.)
Освітня програма: Історія України та культурна антропологія (з поглибленим вивченням іноземних мов)
Структурний підрозділ: Історичний факультет
Назва дисципліни
Історія України (від початку Другої світової війни - до 1991 р.)
Код дисципліни
ОК 17
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Знати основні терміни та поняття дисципліни, наукову хронологію, періодизацію і характеристики основних етапів історії України з Другої світової війни до 1991 року, основні тенденції та закономірності історичного розвитку України в конкретні історичні періоди. Вміти знаходити для освітньої та наукової діяльності історичні джерела присвячені історії України в 1939-1991 рр., працювати з історичними текстами і документами, коментувати, анотувати їх відповідно до певних критеріїв, встановлювати причиннонаслідкові зв’язки між подіями, явищами, процесами та робити обґрунтовані висновки про них, проводити системний аналіз та робити обґрунтовані висновки щодо результатів діяльності осіб і спільнот у конкретні історичні періоди. Приймати і обґрунтувати рішення, що пояснюють взаємозв’язки між процесами у минулому та на сучасному етапі української історії.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати сучасні методи історичного пізнання; термінологічно-понятійний апарат з історії; характерні особливості історичного процесу в Україні в різні історичні періоди.
Вміти самостійно застосовувати набуті знання на практиці релевантними методами опрацювання наукових праць та інформаційно-довідкових видань; використовувати сучасні інформаційно-пошукові сервіси.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна складається із 2-х модулів. У першому модулі вивчаються історія України напередодні Другої світової війни, «українське питання» у міжнародних відносинах у передвоєнний час, державотворчі процеси в Карпатській Україні, українські землі на початковому етапі Другої світової війни, бойові дії на теренах України впродовж німецькорадянської війни. Висвітлюються особливості встановлення і функціонування нацистського окупаційного режиму в Україні, зародження та розгортання Рухів Опору, вигнання нацистських окупантів з території України. Аналізуються втрати українців у Другій світовій війні та внесок українського народу у перемогу над нацизмом. Досліджуються проблеми повоєнної відбудови в Україні, український визвольний рух у повоєнне десятиліття. У другому модулі розглядається історія України в періоди «відлиги», «застою» та «перебудови». Вивчаються суспільно-політичні, соціально-економічні та національно-культурні процеси в УРСР у 1953-1991 роках, діяльність органів влади тоталітарного режиму, протестноопозиційні рухи в Україні. Аналізуються закономірні чинники, що призвели до розпаду СРСР та відновлення незалежності України. Мета дисципліни – опанування здобувачами освіти суті історичних процесів, що відбувалися в Україні впродовж 1939-1991 рр., усвідомлення їхнього об’єктивного характеру, взаємозв’язку та взаємозалежності, а також закономірностей розвитку, ролі об’єктивних та суб’єктивних чинників в історії України; формування вміння працювати із вітчизняними та зарубіжними історичними джерелами пов’язаними з дослідженням новітньої історії України.
Рекомендована та необхідна література
Випробовуючи долю, гартуючи волю. Україна й українці в ХХ – на початку ХХІ ст. У 3-х кн. / Авт. кол.: В. Даниленко, В. Крупина, С. Кульчицький та ін. - Кн. 2: Від Другої світової до холодної: війни в долі України. – К, 2021. – 624 с.
Грицак Я. Нариси історії України. Формування модерної нації ХІХ-ХХ століття. – К, 2019. – 656 с.
Енциклопедія історії України / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. – Т. 1-10. – Київ, 2004– 2013.
Історія України: хрестоматія / Упорядн. В. М. Литвин; Відп. ред. В. А. Смолій. – К., 2013. – 1054 с.
Пивовар С.Ф., Черевичний Г. С. та ін. Історія України: Новітня доба: навчальний посібник /В. М. Литвин, В. Ф. Колесник, А. Г. Слюсаренко, Г. С. Черевичний та ін.; за ред. В. М. Литвина. – К., 2012. – 480 с.
Повоєнна Україна: нариси соціальної історії (друга половина 1940-х – середина 1950х рр.): Колективна монографія / Відп. ред. В. М. Даниленко. – К., 2010. – Кн. 2. – Ч. 1-2. – 351 с.; Ч. 3. – 336 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі) – формувати здатність здійснювати аналіз явищ і подій новітньої історії України застосовуючи принципи та методи історичної науки; формування вмінь студентів системно й історично аналізувати економічні, соціальні, політичні і духовні явища і процеси, що відбувалися в Україні впродовж 1939-1991 рр.; вироблення навичок компаративного бачення розвитку України в контексті світових процесів ХХ ст.; усвідомлення взаємозв’язку між фактами, подіями, явищами і процесами у минулому України та світу та на сучасному етапі. У курсі історії України новітньої доби пропонується забезпечити три рівні знання:
морфологічний (факт), семантичний (зміст факту), прагматичний (оцінка історіографічна і власна студента).
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Робота на семінарських заняттях. Самостійна робота. Модульний контроль. Підсумкове оцінювання: форма оцінювання – іспит; максимальна кількість балів які можуть бути отримані студентом – 40 балів; результати навчання які будуть оцінюватись – знання основних термінів і понять дисципліни, наукової хронології, періодизації і характеристики основних етапів історії України з Другої світової війни до 1991 року, основних тенденцій та закономірностей історичного розвитку України в конкретні історичні періоди; вміння відшуковувати для освітньої та наукової діяльності історичні джерела, працювати з історичними джерелами і документами, коментувати, анотувати їх відповідно до певних критеріїв, проводити системний аналіз та робити обґрунтовані висновки щодо результатів діяльності осіб і спільнот у конкретні історичні періоди; форма проведення і види завдань – письмовий іспит, в білеті 4 запитання.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Сергій
Федорович
Пивовар
Кафедра новітньої історії України
Історичний факультет
Історичний факультет
Геннадій
Семенович
Черевичний
Кафедра новітньої історії України
Історичний факультет
Історичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра новітньої історії України
Історичний факультет
Кафедра новітньої історії України
Історичний факультет